Wikibiopedia

 

Wanda Jabłoński

Wanda Jabłoński (* 23 sierpnia 1920 w Czechosłowacji; † 28 stycznia 1992 w Nowym Jorku) była wpływową dziennikarką w przemyśle naftowym.

Urodzona jako córka polskiego geologa naftowego Eugeniusza Jabłońskiego, już jako dziecko zapoznała się z wieloma krajami i ich przemysłem naftowym. W 1937 r. ukończyła St Georges School w Harpenden w Anglii. Studiowała dziennikarstwo na Cornell University (licencjat 1942) i Columbia University Graduate School of Journalism (magister 1943) w USA.

Swoją reputację dziennikarki zdobyła w 1948 r. jako redaktorka specjalizująca się w tematyce naftowej w Journal of Commerce, przeprowadzając wywiad z Juanem Pablo Pérezem Alfonzo, ówczesnym ministrem ds. ropy naftowej Wenezueli i późniejszym architektem OPEC. W 1954 r. przeniosła się do Petroleum Week i od tego czasu stała się niezależną postacią w branży naftowej dzięki swojej pracy dziennikarskiej, rozmawiając na równi z ministrami ropy i przemysłowcami naftowymi. W 1961 roku założyła wpływowy Petroleum Intelligence Weekly, który prowadziła do 1988 roku.

Przedstawiła saudyjskiego ministra ropy Abdullaha Tariki i wenezuelskiego ministra ropy Juana Pablo Péreza Alfonzo i zorganizowała oddzielne spotkanie ministrów ropy na Arabskiej Konferencji Naftowej w 1959 r., które doprowadziło do przyjęcia "Gentleman's Agreement" - prekursora OPEC.

Literatura

Daniel Yergin: The Prize - The Epic Quest for Oil, Money, and Power (Nagroda - Epicka walka o ropę, pieniądze i władzę)

Anna Rubino (2009): Królowa Klubu Naftowego - Nieustraszona Wanda Jabłoński i potęga informacji

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności