Wikibiopedia

 

Robert E. Kahn

Robert "Bob" Elliot Kahn (ur. 23 grudnia 1938 r. w Nowym Jorku) jest amerykańskim informatykiem, który wraz z innymi znany jest jako "ojciec Internetu".

Wraz z Vintem Cerfem opracował protokół kontroli transmisji (TCP) i protokół internetowy (IP), które są używane do transmisji danych w nowoczesnym Internecie. Został uhonorowany Nagrodą Turinga w 2004 roku i Nagrodą Japońską w 2008 roku.

Życie

Bob Kahn jest synem dyrektora szkoły średniej i kuzynem cybernetyka Hermana Kahna. Początkowo studiował chemię w Queens College, ale następnie zmienił kierunek na inżynierię elektryczną w City College of New York, gdzie uzyskał tytuł licencjata (B.A.) w 1960 roku. Jako stypendysta National Science Foundation, uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Princeton w 1962 roku i doktorat pod kierunkiem Johna Thomasa w 1964 roku. Pod koniec studiów pracował w Bell Laboratories nad technologią telefoniczną dla elektrowni, a następnie w MIT jako asystent profesora inżynierii elektrycznej pod kierunkiem Johna Wozencrafta.

Za jego radą wziął urlop w MIT w 1976 roku, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w Bolt Beranek i Newman. Zaczął pracować nad sieciami i złożył ofertę do Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA) na ich przetarg Arpanet, który ostatecznie został nagrodzony kontraktem. Kahn zdecydował się nie wracać do MIT i był odpowiedzialny za projekt systemu Arpanet. Był także teoretykiem komunikacji przy projektowaniu Interface Message Processor. Wraz ze Stevem Levym założył również komercyjną odnogę Arpanetu - Telenet.

W 1972 r. kierownik projektu Arpanet Lawrence "Larry" Roberts (który wkrótce potem przeniósł się do Telenet na sugestię Kahna) sprowadził go do ARPA, obecnie przemianowanej na DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). W październiku tego samego roku zaprezentował publicznie Arpanet z 40 połączonymi komputerami na Międzynarodowej Konferencji Komunikacji Komputerowej (ICCC). Po krótkim przestawieniu się na technologię automatyzacji, powrócił do sieci. W DARPA miał podstawowe pomysły na Transmission Control Protocol podczas pracy nad projektami transmisji danych z komutacją pakietów przez satelitę i radio. W obliczu problemu pośredniczenia między takimi sieciami a Arpanetem, dostrzegł potrzebę otwartych architektur sieciowych, które pozwalają różnym sieciom komunikować się ze sobą niezależnie od używanego sprzętu i oprogramowania.

Od wiosny 1973 r. był wspierany w projekcie TCP przez Vintona G. Cerfa, którego poznał jako doktorant w 1969 r. podczas testowania pierwszego węzła Arpanet w UCLA, a który był obecnie adiunktem w Stanford. Ich rozwój opierał się na Programie Kontroli Sieci (NCP) zaprojektowanym dla oryginalnego Arpanetu bez udziału Kahna. We wrześniu 1973 r. zaprezentowali pierwszą wersję, która została opublikowana w maju 1974 r. i która już rozróżniała TCP i IP.

Kiedy Cerf dołączył do DARPA w 1976 roku, przejął wiodącą rolę w projekcie internetowym od Kahna do 1982 roku i kierował dalszym rozwojem TCP.

Kahn został dyrektorem Biura Technik Przetwarzania Informacji (IPTO) DARPA w 1979 roku. Na tym stanowisku uruchomił wartą miliard dolarów Strategic Computing Initiative, największy jak dotąd rządowy projekt w dziedzinie badań i rozwoju komputerów.

W 1980 r. TCP/IP został uznany za standard przez Departament Obrony USA, a 1 stycznia 1983 r. pakiet protokołów NCP Arpanet został przełączony z powrotem na TCP/IP pod kierownictwem Kahna, gdy został oddzielony od MILNET, kładąc w ten sposób podwaliny pod nowoczesny Internet. Rok później Kahn ponownie przekazał projekt Internetu, tym razem Barry'emu Leinerowi.

W 1985 roku Kahn opuścił DARPA i założył Corporation for National Research Initiatives (CNRI) w 1986 roku, której jest prezesem. CNRI jest organizacją non-profit, która promuje rozwój i badania infrastruktury informacyjnej. Między innymi promował ideę Biblioteki Cyfrowej i wraz z Robertem Wilensky'm opracował podstawy systemu uchwytów, który został zaprojektowany jako rekonceptualizacja Internetu i na którym opiera się katalog Digital Object Identifier. Internet Society, współzałożone przez Kahna i Cerfa, jest spółką spin-off CNRI.

Pionierska rola Kahna w Internecie przejawia się również w tym, że dwie wczesne prośby o komentarze odnoszą się bezpośrednio do rozmów z nim, RFC 6 (Conversation With Bob Kahn) i RFC 372 (Notes On A Conversation With Bob Kahn On The ICCC). Sam Kahn jest autorem RFC 29, RFC 136 i RFC 371.

Wyróżnienia

W 1997 r. prezydent USA Bill Clinton wręczył mu i Cerfowi National Medal of Technology, najwyższe odznaczenie technologiczne w USA, a w 2005 r. George W. Bush przyznał im Prezydencki Medal Wolności, jedno z najwyższych odznaczeń cywilnych w USA.

Obaj otrzymali również wiele innych wyróżnień, w tym Medal Alexandra Grahama Bella IEEE w 1997 roku, Nagrodę Księcia Asturii w 2002 roku (wraz z Timem Bernersem-Lee i Lawrencem Robertsem), Nagrodę Turinga w 2004 roku i Nagrodę Charlesa Starka Drapera (wraz z Leonardem Kleinrockiem i Lawrencem Robertsem), wprowadzenie do National Inventors Hall of Fame w 2006 roku, Japan Prize w 2008 roku i Medal Benjamina Franklina Instytutu Franklina w 2018 roku. W 2013 roku Kahn był jednym z pierwszych laureatów nagrody Queen Elizabe

Daneben ist Kahn Mitglied der National Academy of Engineering, der American Academy of Arts and Sciences und der National Academy of Sciences, Fellow der ACM, der IEEE, der AAAI, des Computer History Museums and Marconi Fellow. Er war Mitglied im Computer Science and Technology Board der National Academy of Engineering, im Board of Regents der United States National Library of Medicine and im President's Advisory Council zur nationalen Informationsinfrastruktur sowie im President's Information Technology Advisory Committee and im Advisory Committee on International Communications and Information Policy des US-Außenministeriums.

Kahn jest członkiem Ehrendoktortitel der Universitäten Central Florida, George Mason, Maryland, Pavia, Pisa, Princeton i der ETH Zürich, a także Ehren-Fellow des University College London.

Schriften

Mit Vinton G. Cerf: A Protocol for Packet Network Intercommunications. IEEE Transactions on Communication, Vol. COM-22, Nr. 5, Mai 1974, S. 637-648.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności