Wikibiopedia

 

David Abbott

David Abbott (ur. 10 października 1938 w Londynie, zm. 5 maja 2014) - brytyjski reporter i menadżer w branży reklamowej.

Życie

Abbott dorastał w Hammersmith w południowo-zachodnim Londynie, gdzie jego ojciec prowadził sklep z narzędziami żelaznymi w pobliżu stacji metra Goldhawk Road. Po roku uczęszczał do szkoły średniej Southall Grammar School w Londynie i otrzymał stypendium na studia historii w Merton College w Oxfordzie. Jednakże po śmierci ojca na raka płuc przestał studiować. Zaczął pracę jako twórca reklamy w firmie Kodak, zanim przeniósł się do agencji reklamowej Mather & Crowther na Davida Ogilvy'ego. W 1966 roku został zatrudniony w siedzibie głównej DDB Worldwide w Nowym Jorku. Stamtąd po trzech latach wrócił do Anglii jako dyrektor zarządzający londyńskiego oddziału.

W 1971 roku Abbott był współzałożycielem agencji French Gold Abbott. W 1978 r. powstała agencja Abbott Mead Vickers (AMV), która pracowała m.in. dla takich klientów jak Volvo, Sainsbury., Ikea, Civas Regal, The Economist, Yellow Pages i Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA). W 1991 roku w AMM uczestniczyła nowojorska agencja BBDO. Od tego czasu agencja Abbott Mead Vickers nazywa się BBDO. Jest jedną z największych agencji na świecie z przedstawicielstwami w 80 krajach. Agencja wyróżnia się między innymi tym, że nie przyjmuje zamówień na reklamę zabawek lub wyrobów tytoniowych. W 1998 r. Abbott zrezygnował z funkcji przewodniczącego i dyrektora ds. kreatywności w AMV.

Abbott opublikował w 2010 roku swoją pierwszą powieść The Upright Piano Player, która ukazała się w Niemczech w 2011 roku w dtv. Pracował nad drugą powieść, kiedy umarł. Był ogrodnikiem hobby i często uczęszczał do testowych gier krykietowych w miejscach takich jak The Oval i Lords Cricket Ground w Londynie. Był fanem londyńskiego klubu piłkarskiego FC Millwall z East End London.

Abbott był również aktywnym aktorem w produkcji filmowej. Abbot zmarł po operacji w londyńskim szpitalu Royal Brompton. Zostawił żonę, córkę, trzech synów i osiem wnuków.

Czcionki

The Upright Piano Player. MacLehose Press, Londyn 2010.

w języku niemieckim von Peter Torberg: Die Zeitung des Henry Cage, Roman. dtv, München 2011, ISBN 978-3-423-1416-3.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności