Wikibiopedia

 

Alan Aldridge

Alan Aldridge [ˈˈælən ˈɒldrɪdʒ] (ur. 8 lipca 1938 r. w Londynie; zm. 17 lutego 2017 r.) był brytyjskim grafikiem i ilustratorem. Jego projekty okładek książek i albumów były wpływowe w późnych latach 60-tych i wczesnych 70-tych.

Życie i twórczość

Aldridge urodził się w dzielnicy Mile End na wschodnim krańcu Londynu. Opuścił szkołę w wieku 14 lat i podjął pracę pomagając w londyńskich dokach przy załadunku i rozładunku statków. W kolejnych latach Aldridge pracował na różnych stanowiskach. Pracował jako wózkowy na targu Stratford Market w londyńskiej dzielnicy Newham, jako pomoc kuchenna w sklepie mięsnym halal oraz jako sprzedawca ubezpieczeń. W końcu stał się aktywny artystycznie i malował krajobrazy jako tło w teatrze Old Vic. Później próbował dostać pracę w agencji projektowej, gdzie został zatrudniony za trzy funty tygodniowo. W wolnym czasie Aldridge rysował portrety.

Po tym, jak Germano Facetti, dyrektor artystyczny w Penguin Books, dowiedział się o Aldridge'u, przyjął go na staż. Aldridge awansował na stanowisko projektanta okładek książek. Następnie dostał pracę jako młodszy wizualizator w Sunday Times. Gazeta jako pierwsza w Wielkiej Brytanii była publikowana w kolorze i oferowała nowe możliwości w zakresie projektowania i fotografii, z których Aldridge chętnie korzystał.

Jego transformacja Mini w czterokołowe malowane dzieło sztuki, które Aldridge stworzył w 24-godzinnej sesji, wywołała sensację. Ilustracja przerobionego pojazdu stała się okładką Sunday Times w październiku 1965 roku pod nazwą Automania. Aldridge kontynuował również projektowanie okładek książek i czasopism dla Penguin Books. Ostatecznie został zwabiony z Sunday Times, aby zostać dyrektorem artystycznym w Penguin's Fiction. Jego okładki książek science fiction przyciągnęły wiele uwagi i były uważane za wyznaczające styl. Aldridge'owi udało się stworzyć całkowicie nowy styl dla katalogu Penguin Books.

W 1966 roku Aldridge zaprojektował okładkę A Quick One, drugiego albumu zespołu rockowego The Who. Ilustracja, na której ogromne tytuły piosenek wirowały z instrumentów muzyków, przyniosła mu nominację do nagrody Grammy. W tym samym roku zaprojektował również plakat do filmu Andy'ego Warhola The Chelsea Girls. Na plakacie sugestywnie wyalienował nagą nieletnią modelkę Clare Shenstone, co na krótko zagroziło mu aresztowaniem za pornografię.

W kolejnych latach Aldridge ściśle współpracował z Beatlesami i ich firmą Apple Corps. W 1966 roku narysował kilka ilustracji do recenzji albumu Revolver w magazynie dla kobiet Nova. John Lennon zadzwonił do niego, by wyrazić swoje uznanie. W 1968 roku Aldridge, który do tego czasu określał siebie jako "graficznego artystę", założył własną firmę projektową o nazwie Ink, której pierwszymi klientami byli Beatlesi. Jednym z jego najbardziej znanych projektów był The Beatles Illustrated Lyrics z 1969 roku, w którym jego artystyczne interpretacje piosenek takich jak Yellow Submarine, Nowhere Man i A Hard Day's Night zostały zaprezentowane szerokiej publiczności. Drugi tom został opublikowany w 1971 roku.

Aldridge stworzył również plakaty dla Rolling Stones i zaprojektował okładkę albumu Cream Goodbye w 1969 roku. W 1970 roku Aldridge zaprojektował także plakat dla kampanii wyborczej Partii Pracy. W 1971 roku zaprojektował plakat dotyczący sytuacji politycznej w USA zatytułowany The Great US Disaster. Przedstawia on ówczesnego prezydenta Richarda Nixona i jego zastępcę Spiro Agnew wraz z surrealistycznymi scenami. Na dole znajduje się slogan A great place for hamburgers but who'd want to live there! (Świetne miejsce na hamburgery, ale kto chciałby tam mieszkać!).

Najwybitniejszym dziełem artystycznym Aldridge'a jest ilustracja do książki Williama Plomera The Butterfly Ball and The Grasshopper's Feast z 1973 r. Aldridge ozdobił tomik wierszy Plomera fantastycznymi antropomorficznymi owadami. Praca, zainspirowana wierszem Williama Roscoe z 1802 roku o tym samym tytule, została uhonorowana nagrodą Whitbread Children's Book Award. Ilustracje Aldridge'a stały się podstawą animowanego filmu krótkometrażowego w następnym roku. Roger Glover opublikował album koncepcyjny o tej samej nazwie dla tej książki dla dzieci, do której Aldridge również wniósł ilustracje.

W 1975 roku Aldridge zaprojektował album Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy Eltona Johna. Przedstawiał on piosenkarza i jego fortepian w otoczeniu menażerii niezwykłych stworzeń. Projekt okładki, który wywarł ogromne wrażenie na Eltonie Johnie, przyniósł Aldridge'owi drugą nominację do nagrody Grammy. W połowie lat 70. Aldridge spędziła 18 miesięcy w Los Angeles pracując nad filmem opartym na albumie Captain Fantastic Eltona Johna, ale projekt upadł. Następnie Aldridge przeniósł się do Los Angeles na stałe, pracując jako scenarzysta i dyrektor kreatywny dla House of Blues i Hard Rock Cafe, których legendarne logo zaprojektował.

W 2008 roku Aldridge został uhonorowany w Design Museum London dużą retrospektywą zatytułowaną Alan Aldridge - the Man with the Kaleidoscope Eyes. Opublikowano również ilustrowaną autobiografię o tym samym tytule.

Alan Aldridge był żonaty z Ritą Farthing w latach 60-tych. Z tego małżeństwa miał dwóch synów i córkę. Jednym z synów z tego małżeństwa jest fotograf Miles Aldridge. Następnie miał dwóch synów ze związku z Andreą Gayler. Jego drugie małżeństwo z modelką Laurą Lyons zaowocowało dwiema córkami i kolejnym synem. Jedną z córek z tego małżeństwa jest modelka Lily Aldridge. Małżeństwo z Laurą Lyons również zostało później rozwiedzione. Alan Aldridge zmarł w 2017 roku w wieku 78 lat.

Kolorowy i psychodeliczny styl graficzny Alana Aldridge'a przedstawia trwały obraz lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W tym czasie był również znany jako "Beardsley w niebieskich dżinsach", w nawiązaniu do Aubreya Beardsleya (1872-1898), brytyjskiego ilustratora i poety angielskiego stylu secesyjnego. Styl projektowania Aldridge'a był uważany za równie dekadencki, niepokojący i rewolucyjny jak prace Beardsleya w tamtym czasie. Prace Aldridge'a były powszechnie uważane przez jego współczesnych za odświeżająco antykonformistyczne, kreatywne i zabawne. Jego radykalny i surrealistyczny styl najwyraźniej nadal przenika popkulturę. Mistyczne i psychodeliczne motywy na współczesnych okładkach albumów często wydają się nawiązywać do jego twórczości. Twórczość Aldridgesa jest obecnie uznawana za część artystycznej i kulturowej rewolucji.

Prace (wybór)

Okładki

1966: The Who: A Quick One

1968: George Harrison: Wonderwall Music z Bobem Gillem i Johnem Kellym

1969: Cream: Goodbye

1970: Mr Bloe: Groovin' With Mr Bloe

1974/1975: Roger Glover: The Butterfly Ball and the Grasshopper's Feast

1975: Elton John: Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy

1979: Gordon Giltrap: The Peacock Party

2004: Tears for Fears: Everybody Loves a Happy Ending

2004: Robert Johnson: Dzień sądu

2006: Incubus: Light Grenades

Literaturwerke als Illustrator

1969: The Beatles: The Beatles Illustrated Lyrics

1970: Frances D. Francis: Ann in the Moon

1971: The Beatles: The Beatles Illustrated Lyrics 2

1973: William Plomer: Bal motyli i uczta koników polnych

1977: Richard Adams: The Ship's Cat mit Harry Willock

1979: George E. Ryder: Peacock Party mit Harry Willock

Literaturwerke als Autor

Alan Aldridge i George Perry: The Penguin Book of Comics. A Short History. 1967.

Alan Aldridge: The lionʼs cavalcade. Jonathan Cape 1980, ISBN 0224017012.

Alan Aldridge: Phantasia: Of Dockland, Rockland and Dodos. Jonathan Cape 1981, ISBN 0224017004.

Alan Aldridge, Steve Boyett, Maxine Miller i Harry Willcock: The Gnole. William Heinemann 1991, ISBN 0749322241.

Alan Aldridge: The Man with Kaleidoscope Eyes: The Art of Alan Aldridge. Harry N. Abrams 2009, ISBN 9780810905962.

Alan Aldridge: Mein Design. Edel Edition 2009, ISBN 9783941378001.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności