Wikibiopedia

 

Piotr Indyk

Piotr Indyk (ur. przed 1995) jest polsko-amerykańskim informatykiem teoretycznym. Jest profesorem w CSAIL w Massachusetts Institute of Technology.

Indyk uzyskał tytuł magistra informatyki na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 r. oraz tytuł doktora na Uniwersytecie Stanforda w 2000 r. pod kierunkiem Rajeeva Motwaniego (wysokowymiarowa geometria obliczeniowa). Od 2000 roku pracuje w MIT.

Piotr Indyk znany jest między innymi ze swojego wkładu w rozwój haszowania wrażliwego na lokalność (LSH). Haszowanie wrażliwe na lokalizację może być wykorzystywane do wyszukiwania najbliższych sąsiadów w dużych wymiarach. Jest używany w wyszukiwarkach i eksploracji danych.

W 2002 roku Indyk otrzymał nagrodę Career Award od National Science Foundation.

W 2012 roku, wraz z Andreiem Broderem i Mosesem S. Charikarem, otrzymał nagrodę Paris-Kanellakis Prize za pracę nad hashowaniem wrażliwym na lokalność. Był stypendystą Packarda i Sloana. W 2023 r. Indyk został wybrany do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki.

Do jego doktorantów należy Alexandr (Alex) Andoni.

Publikacje

Nearest Neighbours in high dimensional spaces, CRC Handbook of Discrete and Computational Geometry 2003

with Alexandr Andoni Near-Optimal Hashing Algorithms for Approximate Nearest Neighbours in High Dimensions, Communications of the ACM, Volume 51, 2008, pp. 117-122.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności