Wikibiopedia

 

Metafizyka

Metaphysics (* 8 grudnia 1973 r. w Mbare, na przedmieściach Harare, Zimbabwe, jako Herbert Qwela Schwamborn) - raper, kompozytor i producent muzyczny z Zimbabwe, którego korzenie sięgają Zimbabwe i Niemiec.

Kariera

Jeszcze w szkole średniej syn Niemca i Zimbabweki był gospodarzem programu radiowego Young Zimbabwe i w 1985 r. wraz z Tel a Ryme założył grupę rapową Lethal Language. Po rozwiązaniu Lethal Language założył w 1991 r. grupę hip-hopową A Peace of Ebony pod pseudonimem Qwela the Brainchild z raperem Tonym Chihotą, producentem Keithem Farquharsonem i piosenkarką Chiwoniso Maraire. Zespół śpiewał i rapował w języku angielskim i Shona, jednym z narodowych języków Zimbabwe, i koncertował w RPA i na Madagaskarze. W 1996 r. Schwamborn wydał album z Tendai Vicki pod nazwą Kataklizim i przeniósł się do Johannesburga, gdzie promował muzykę rap w RPA w programie telewizyjnym Shell Road to Fame Talent Show.

W 1998 r. wyjechał na pół roku do USA, pracował krótko jako operator kamery w programie MTV TRL i przyjął pseudonim Metaphysics. Po wygaśnięciu wizy, w 1999 r. zamieszkał w Kolonii, aby dowiedzieć się, skąd pochodził jego ojciec. Dzięki początkowej pracy nad debiutanckim albumem Clueso Text und Ton oraz z formacjami Mellowbag i Migrant Souls, w 2001 roku zetknął się z Brothers Keepers. Od 2002 r. wydaje albumy jako artysta solowy i z zespołem Migrant Souls. Po pierwszych występach dla zespołu Söhne Mannheims na ich albumie Zion i występach Migrant Souls jako supportu dla zespołu Xaviera Naidoo, pracował regularnie z Söhne Mannheims i napisał Alles kann besser werden dla Xaviera Naidoo.

Metaphysics ma młodszego brata, Rudolfa "Rudy'ego" Schwamborna, który występuje również pod pseudonimami scenicznymi Riz Allah i Carlprit. Wraz z bratem prowadzi wytwórnię muzyczną Gandanga Music. Metafizyka mieszka w Wuppertalu i prowadzi tam studio muzyczne.

W maju 2013 r. wraz z Carlpritem, Marlonem B. i Tonym T. założył grupę muzyczną DNGRS Crew (skrót od Dangerous Crew). Swój pierwszy singiel nagrali wspólnie z DJ-em Mase'em. Płyta została wydana 24 maja 2013 r. przez Kontor Records.

Dyskografia

Albumy

Podwyższona percepcja

Ogród cyfrowy

Czarny motyl

Albumy z udziałem Migrant Souls

Dusze migrantów

Dzieci Słońca

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności