Wikibiopedia

Metafizyka

Metaphysics (* 8 grudnia 1973 r. w Mbare, na przedmieściach Harare, Zimbabwe, jako Herbert Qwela Schwamborn) - raper, kompozytor i producent muzyczny z Zimbabwe, którego korzenie sięgają Zimbabwe i Niemiec.

Kariera

Jeszcze w szkole średniej syn Niemca i Zimbabweki był gospodarzem programu radiowego Young Zimbabwe i w 1985 r. wraz z Tel a Ryme założył grupę rapową Lethal Language. Po rozwiązaniu Lethal Language założył w 1991 r. grupę hip-hopową A Peace of Ebony pod pseudonimem Qwela the Brainchild z raperem Tonym Chihotą, producentem Keithem Farquharsonem i piosenkarką Chiwoniso Maraire. Zespół śpiewał i rapował w języku angielskim i Shona, jednym z narodowych języków Zimbabwe, i koncertował w RPA i na Madagaskarze. W 1996 r. Schwamborn wydał album z Tendai Vicki pod nazwą Kataklizim i przeniósł się do Johannesburga, gdzie promował muzykę rap w RPA w programie telewizyjnym Shell Road to Fame Talent Show.

W 1998 r. wyjechał na pół roku do USA, pracował krótko jako operator kamery w programie MTV TRL i przyjął pseudonim Metaphysics. Po wygaśnięciu wizy, w 1999 r. zamieszkał w Kolonii, aby dowiedzieć się, skąd pochodził jego ojciec. Dzięki początkowej pracy nad debiutanckim albumem Clueso Text und Ton oraz z formacjami Mellowbag i Migrant Souls, w 2001 roku zetknął się z Brothers Keepers. Od 2002 r. wydaje albumy jako artysta solowy i z zespołem Migrant Souls. Po pierwszych występach dla zespołu Söhne Mannheims na ich albumie Zion i występach Migrant Souls jako supportu dla zespołu Xaviera Naidoo, pracował regularnie z Söhne Mannheims i napisał Alles kann besser werden dla Xaviera Naidoo.

Metaphysics ma młodszego brata, Rudolfa “Rudy’ego” Schwamborna, który występuje również pod pseudonimami scenicznymi Riz Allah i Carlprit. Wraz z bratem prowadzi wytwórnię muzyczną Gandanga Music. Metafizyka mieszka w Wuppertalu i prowadzi tam studio muzyczne.

W maju 2013 r. wraz z Carlpritem, Marlonem B. i Tonym T. założył grupę muzyczną DNGRS Crew (skrót od Dangerous Crew). Swój pierwszy singiel nagrali wspólnie z DJ-em Mase’em. Płyta została wydana 24 maja 2013 r. przez Kontor Records.

Dyskografia

Albumy

Podwyższona percepcja

Ogród cyfrowy

Czarny motyl

Albumy z udziałem Migrant Souls

Dusze migrantów

Dzieci Słońca

Pokrewne

Bausa

Bosca

EstA

Jürgen B. Hausmann

Loco Dice

Rako

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Kaya Yanar

Yassir

ZaZa

Kurt Krömer

Tocadisco

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

DAIM

M.I.K.I

Monolink

Recondite

Ramon Roselly

Shippo

ARASH

Calvin Hollywood

Mr Jones

Pashanim

Purple Disco Machine

$ick

Ghosthack

GReeeN

HandOfBlood

Claus Holm

Paluten

Slowtide

Chris Tall

CashMo

The Dark Tenor

Imre Grimm

The Green Man

Olivia Jones

Kontra K

Kurdo

Majan

Mo-Torres

Rockster

Sero

Shindy

Sven Voelpel

Zuna

Jörg Mühle

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności