Wikibiopedia

Claus Holm

Claus Holm, prawdziwe nazwisko Helmut Gerhard Ozygus, (* 4 sierpnia 1918 w Bochum; † 21 września 1996 w Berlinie) był niemieckim aktorem.

Życie

Claus Holm przez trzy lata był m.in. górnikiem, a w 1937 r. został mistrzem boksu. Do zawodu aktora trafił w połowie lat 40. w Berlinie. Po wojnie pomagał w budowie teatru Altmärkische w Salzwedel i wkrótce stanął przed kamerą DEFA. Sam zaliczał do swoich najważniejszych filmów dramat Kurta Maetziga Ehe im Schatten (Małżeństwo w cieniu) z 1947 roku. Występował także w Theater am Schiffbauerdamm.

W 1953 r. Holm uciekł z NRD na Zachód, gdzie wkrótce powrócił do teatru, a od czasów dyrekcji Bolesława Barłoga należał do zespołu Staatliche Schauspielbühnen Berlin. W tym czasie był także rozchwytywanym aktorem filmowym. W 1957 r. Holm zagrał rolę inspektora Axela Kerstena w nominowanym do Oscara filmie Nachts, wenn der Teufel kam (Noc, kiedy przyszedł diabeł), a w 1959 r. wystąpił w remake’ach filmów Fritza Langa Tygrys z Eschnapur i Das indische Grabmal. Wystąpił także w trzech filmach Edgara Wallace’a.

Od połowy lat 60. Holm występował głównie w teatrze. W telewizji wystąpił w niemieckim serialu science fiction Raumpatrouille Orion z 1966 r. jako inżynier pokładowy Hasso Sigbjörnson. Potem wystąpił tylko w kilku filmach, m.in. w telewizyjnej adaptacji Berlin Alexanderplatz Rainera Wernera Fassbindera z 1980 roku.

W ostatnich latach życia Claus Holm prowadził bardzo odosobnione życie. Zmarł w Berlinie 21 września 1996 r. w wieku 78 lat. Został pochowany obok swojej żony, piosenkarki Dagmar Holm z domu Stech (1918-1988), na państwowym cmentarzu Heerstraße w dzisiejszej dzielnicy Berlin-Westend (miejsce pochówku: 20-B-1a).

Teatr

1949: Arthur Miller Wszyscy moi synowie (Christian Keller) - Reżyseria: Heinz Wolfgang Litten (Theater am Schiffbauerdamm Berlin)

1951: Herb Tank: Tankowiec Nebraska (I oficer) - Reżyseria: Kurt Jung-Alsen (Theater am Schiffbauerdamm Berlin)

1952: Maxim Gorki: Wrogowie - Reżyseria: Fritz Wisten (Theater am Schiffbauerdamm Berlin)

Synchronizacja

Jako artysta dubbingowy użyczył swojego głosu między innymi Josephowi Cottenowi (El Perdido), Gordonowi Jacksonowi (Najlepsze lata panny Jean Brodie) i Michaelowi Ripperowi (Zabójcze pszczoły).

Słuchowiska radiowe

1952: Howard Fast: 30 srebrników - Reżyser: Günther Rücker (Berliner Rundfunk)

Literatura

Kay Weniger: Wielka encyklopedia filmu. Aktorzy, reżyserzy, operatorzy, producenci, kompozytorzy, scenarzyści, architekci filmowi, projektanci strojów, kostiumów, montażyści, dźwiękowcy, charakteryzatorzy i twórcy efektów specjalnych XX wieku. Tom 4: H - L. Botho Höfer - Richard Lester. Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 2001, ISBN 3-89602-340-3, s. 34 f.

Pokrewne

Mario Barth

Bausa

Bosca

Astrid Frank

EstA

Jürgen B. Hausmann

Loco Dice

Peter Max

Johannes Oerding

Rako

Ralf Schmitz

Uwe Steimle

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Yassir

ZaZa

Kurt Krömer

Simon Pearce

Aurelio Savina

Tocadisco

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

DAIM

M.I.K.I

Recondite

Ramon Roselly

Monika Gruber

Shippo

ARASH

Julia Engelmann

Calvin Hollywood

Mr Jones

Pashanim

Purple Disco Machine

Tim Raue

$ick

Olli Dittrich

GReeeN

HandOfBlood

Michaela May

Reinhard Mey

Thilo Mischke

Paluten

Slowtide

Karl Storz

Chris Tall

Eva Bay

CashMo

The Dark Tenor

Tom Gerhardt

Rainald Grebe

The Green Man

Olivia Jones

Kontra K

Majan

Angelika Milster

Joachim Meyerhoff

Metaphysics

Barbara Nüsse

Mo-Torres

Mike Reichenbach

Gerhard Polt

Katerina Poladjan

Rockster

Martin Schneider

Serdar Somuncu

Sero

Shindy

Sabine Thiesler

Zuna

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności