Wikibiopedia

 

Ashes (raper)

Asche (ur. 30 maja; prawdziwe nazwisko Amir Israil Aschenberg), znany również pod pseudonimem Aschkobar, to niemiecki raper i producent, którego muzyka należy do gatunku gangsta rap.

Życie

Asche przyjechał z polskiego Lublina do Zagłębia Ruhry w Niemczech w wieku sześciu lat i dorastał w Bochum. Jego rodzice dorastali w Polsce, ale pochodzili z różnych krajów. Według Asche, jego ojciec urodził się w Kazachstanie, a on sam ma również aszkenazyjskie żydowskie i czeczeńskie pochodzenie ze strony ojca oraz ukraińskie pochodzenie ze strony matki. Wspomina o swoim czeczeńskim pochodzeniu w wielu swoich piosenkach rapowych.

Kariera

Asche wydał piosenkę Das erste Mal w 2008 roku. Kolejne utwory pojawiły się w następnych latach, a w 2013 roku ukazała się EP-ka Mefisto, na której znalazł się również utwór z raperem Fardem.

Następnie w 2015 roku wydał swój pierwszy samodzielnie wyprodukowany album Barcodes, w którym rapuje o życiu w problematycznych dzielnicach z trudnymi wypowiedziami na melancholijnych bitach. Najbardziej osobistym singlem jest Mama, w którym rapuje o swoim dzieciństwie.

Po długiej nieobecności, w 2018 roku ogłoszono, że Asche podpisał kontrakt z frankfurcką wytwórnią rapera SadiQ - Seiten auf Null. Asche wydał w tym czasie pięć singli z CLS z SadiQ, Kein Problem, Dschingis Khan, Habibi z Sami i Sativa. Asche po raz pierwszy użył autotune'a na trzech z pięciu singli i próbował swoich sił w popowym brzmieniu, co zostało negatywnie odebrane przez wielu słuchaczy. Jego drugi album Pandemonium został wydany w tym samym roku.

W 2018 roku przeszedł do wytwórni Kollegah Alpha Music Empire, mimo że nigdy nie był tam oficjalnie związany kontraktem. Kontakt nastąpił za pośrednictwem YouTubera i rapera Moisa, który polecił Asche. Rok później SadiQ twierdził w wywiadzie, że Asche nadal ma z nim aktualny kontrakt i może usunąć dowolną z jego nowszych piosenek, jeśli chce. Oskarżył również Asche o niewdzięczność i skarżył się, że nie był świadomy zamiany i że Asche zamiast tego powiedział mu, że chce zakończyć karierę muzyczną. W grudniu 2018 roku można go było usłyszeć razem z Kollegah i jego byłymi sygnatariuszami Gentem, Jigzawem i Seyedem w utworze Macht, który jest częścią Hoodtape 3 Kollegah i był pierwszym ogłoszeniem nowego artysty w wytwórni Kollegah.

Asche towarzyszył również Kollegah w fazie promocyjnej albumu Alphagene II. Tutaj Asche wciela się w rolę twardego ulicznego rapera, który prowadzi swojego szefa Kollegah z powrotem do jego dawnej siły. Był także supportem na jego Monument Tour w 2019 roku i wydał wspólny singiel z Kollegah, Bullets. Asche jest gościem w utworach YAYO i Offenes Verdeck z albumu Kollegah Alphagene II, do którego później ukazał się teledysk.

Pierwszy solowy singiel Asche Stress został wydany w czerwcu 2020 roku. Od tego czasu Asche był często nazywany najlepszym debiutantem roku przez niemieckich słuchaczy rapu. Swój pierwszy sukces na listach przebojów odniósł dzięki utworowi Sinaloa artysty Farda, do którego Asche wniósł swój wkład i hook. Po tym nastąpiło sześć kolejnych singli z Kollegah, z których cztery dotarły do list przebojów singli. Jego wspólny album Natural Born Killas z Kollegah został ogłoszony z piosenką NBK (Intro). Podczas kręcenia teledysku do wspólnego singla Wir sind die Täter miała miejsce szeroko zakrojona operacja policyjna i aresztowania po tym, jak przechodnie zgłosili rzekomy napad na jubilera. Według policji, mimo że istniało pozwolenie na filmowanie od miasta Frankfurt, producent zdjęć nie poinformował policji o "swoim niezwykle głośnym projekcie". W Wigilię 2020 roku wydał utwór Xmassaker, w którym kilku raperów jest krytykowanych z imienia i nazwiska, a "fałsz" jest potępiany przez raperów w postaci kupowania "kliknięć", ghostwritingu, fałszywych luksusowych zegarków i ubrań oraz zabiegów kosmetycznych. Piosenka nie została wydana jako singiel, a jedynie w formie około pięciominutowego teledysku na YouTube.

Na początku stycznia 2021 roku Mois opublikował w serwisie YouTube film, w którym po raz pierwszy ujawnił polskie pochodzenie Asche, obrzucając go wyzwiskami i zarzucając mu, że w rzeczywistości nie ma czeczeńskich korzeni, kłamie na temat historii swojego życia i oszukuje zarówno słuchaczy, jak i znajomych. Asche odpowiedział na te oskarżenia około 20-minutowym utworem HIStory, w którym "dissował" między innymi Moisa.

W styczniu ukazał się również teledysk do singla Suicide, a w tym samym czasie Natural Born Killas, jego wspólny album z Kollegah. Album osiągnął pierwsze miejsce na niemieckich listach przebojów. 16 marca 2021 r. Asche ogłosił za pośrednictwem Instagrama, że Kollegah i on pójdą osobnymi drogami w przyszłości, ale pozostaną przyjaciółmi, aw Wigilię 2021 r. Wydał kontynuację swojego utworu Xmassaker, zatytułowaną Xmassaker 2. Tematycznie obiera podobny kierunek jak jego poprzednik. Po raz kolejny kilku raperów jest dissowanych z imienia i nazwiska i rapuje o "fałszywości" raperów. Asche ponownie mówi również o tym, co wydarzyło się na początku roku, kiedy YouTuber Mois opublikował film o pochodzeniu Asche. Piosenka trwa około czterech i pół minuty.

Dyskografia

EP-ki

2013: Mefisto

2021: Wróg każdego EP (jako Aschkobar)

2022: Enemy of everyone 2 EP (jako Aschkobar)

Single jako główny muzyk

Więcej singli

2018: CLS (z SadiQ)

2018: No problem

2018: Czyngis-chan

2018: Habibi (z Sami)

2018: Sativa

2019: Bullets (z Kollegah)

2020: Stress

2020: Xmassaker

2021: HIStory

2021: Martwe skrzynki na listy

2021: Wysoki kaliber

2021: Deathnote

2021: Friedlandstrasse

2021: Shuriken (feat. JayTee)

2021: Xmassaker 2

2022: Trap House

2022: Ostblock Mentality (feat. Juri)

2022: God Gives God Takes

2022: November Rain (feat. Genetikk)

2022: Petrol Can

2022: Still Killas (feat. Kollegah)

2022: Bogota (jako Aschkobar feat. Marvin California)

2022: Bubbles in the Nikes (feat. Omar & Ramo)

2022: Street Fighter

2022: Comet Dust

2022: European Gangster (feat. Warya & Qseng)

Single z gościnnym udziałem muzyków

Dalsze gościnne udziały

2018: Khabib (Majoe & Jasko feat. Asche)

2018: Power (Kollegah feat. Jigzaw, Gent, Seyed & Asche)

2019: Alpha Empire (Gent feat. Jigzaw & Asche)

2019: Open Top (Kollegah feat. Asche & Farid Bang)

2019: Yayo (Kollegah feat. Asche)

2019: Oktagon Vita (Kollegah feat. Asche)

2020: Harasho (Juri feat. Asche)

2021: Pełnia księżyca (Seyed feat. Asche & Kollegah)

2021: Zimny jak śnieg (Zemine feat. Asche)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności