Raymond Samuel "Ray" Tomlinson (* 2 października 1941 w Amsterdam, Nowy Jork; † 5 marca 2016 w Lincoln, Massachusetts) był amerykańskim informatykiem.
Uważany jest za wynalazcę poczty elektronicznej. Wraz z robakiem antykomputerowym Reaper opracował również pierwszy znany program przeciwko złośliwemu oprogramowaniu.
Tomlinson najpierw studiował inżynierię elektryczną w Rensselaer Polytechnic Institute, a następnie w Massachusetts Institute of Technology. Podczas studiów zaczął pisać programy komputerowe w 1960 roku.
Po ukończeniu studiów Tomlinson pracował jako inżynier komputerowy w Bolt Beranek and Newman (BBN) w Cambridge (Massachusetts), prywatnej firmie badawczej, której Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zlecił w 1968 roku zbudowanie Arpanetu - poprzednika Internetu.
Początkowo doprowadziło to do powstania CPYNET, protokołu, który mógł przesyłać pliki między połączonymi systemami komputerowymi. Miał on zostać rozszerzony tak, aby można było przesyłać również wiadomości. Tomlinson wykorzystał w tym celu program SNDMSG, który był przeznaczony wyłącznie do użytku lokalnego i tworzył tak zwane skrzynki pocztowe, które w rzeczywistości były niczym więcej niż plikami. Połączył on SNDMSG i CPYNET, aby stworzyć swój własny program. Aby odróżnić adresata od komputera, Tomlinson wybrał znak @ jako unikalny separator, ponieważ nie był on używany w języku pisanym.
Podczas gdy Tomlinson rozwijał swój system przesyłania wiadomości e-mail, nikt nie uznał jego obecnej użyteczności, a jego praca była postrzegana bardziej jako sztuczka. Kiedy Tomlinson zademonstrował swój system koledze, ten żartobliwie zauważył:
W 1971 roku Tomlinson zaprezentował program swoim pracownikom i wysłał pierwszego e-maila. Jego dokładna treść nie jest znana; Tomlinson pamiętał jedynie, że wyjaśniał między innymi użycie symbolu @. W 2009 roku Tomlinson wraz z Martinem Cooperem otrzymał Nagrodę Księcia Asturii w kategorii Nauka i Badania.
Tomlinson nie był już zaangażowany w dalszy rozwój poczty elektronicznej.
Ray Tomlinson zmarł 5 marca 2016 r. w wyniku zawału serca.