Wikibiopedia

 

Pierre Agostini

Pierre Agostini (ur. 23 lipca 1941 r. w Tunisie) - francusko-amerykański fizyk, profesor na Uniwersytecie Stanowym Ohio. W 2023 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Ferencem Krauszem i Anne L'Huillier.

Życie

Agostini urodził się w 1941 r. we francuskim protektoracie Tunezji. Maturę uzyskał w 1959 r. w Prytanée national militaire, akademii wojskowej w La Flèche w północno-zachodniej Francji. Agostini studiował następnie na Uniwersytecie w Aix-Marseille (Licence d'enseignement 1961, Diplôme d'études approfondies 1962) i uzyskał tytuł doktora w 1968 r. na podstawie rozprawy na temat wielowarstwowych filtrów dielektrycznych do promieniowania ultrafioletowego (Appareillage permettant la réalisation de filtres multidiélectriques UV. Etude des couches Sb2O3 cryolithe).

W 2007 r. został uhonorowany nagrodą Williama F. Meggersa przyznawaną przez Optical Society of America, a w 2023 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Ferencem Krauszem i Anne L'Huillier "za eksperymentalne metody generowania attosekundowych impulsów świetlnych" w celu obrazowania ruchu elektronów atomowych. Agostini jest emerytowanym profesorem na Ohio State University.

Nagrody

2003: Nagroda Gay-Lussaca-Humboldta

2007: Nagroda Williama F. Meggersa

2023: Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności