Wikibiopedia

 

Shantanu Narayen

Shantanu Narayen (ur. 27 maja 1963 w Hyderabad) to indyjsko-amerykański menedżer i informatyk. Od grudnia 2007 r. jest przewodniczącym, prezesem i dyrektorem generalnym (CEO) firmy Adobe Inc.

Kariera

Narayen urodził się w 1963 roku w rodzinie posługującej się językiem telugu. Uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie elektroniki i inżynierii komunikacyjnej w University College of Engineering, Osmania University, Hyderabad. Przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, aby uzupełnić swoją edukację i zdobył tytuł magistra informatyki na Bowling Green State University w Ohio w 1986 r. W 1993 r. uzyskał tytuł MBA w Haas School of Business na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.W 1986 r. Narayen dołączył do start-upu w Dolinie Krzemowej o nazwie Measurex Automation Systems, który produkował komputerowe systemy sterowania dla klientów z branży motoryzacyjnej i elektronicznej. Następnie przeniósł się do Apple, gdzie zajmował wysokie stanowiska w latach 1989-1995.Po Apple pełnił funkcję dyrektora ds. produktów desktopowych i współpracy w Silicon Graphics. W 1996 roku był współzałożycielem firmy Pictra Inc, która była pionierem w dziedzinie udostępniania zdjęć cyfrowych przez Internet. Narayen dołączył do firmy Adobe w 1998 roku jako starszy wiceprezes ds. rozwoju produktów na świecie, które to stanowisko zajmował do 2001 roku. W latach 2001-2005 był wiceprezesem wykonawczym ds. produktów światowych. W 2007 roku został dyrektorem generalnym firmy. Pod kierownictwem Narayena firma Adobe stała się jedną z wiodących firm programistycznych na świecie. W 2011 roku Narayan został powołany do zespołu doradców ekonomicznych ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy.

Osobiste

Narayen jest żonaty i jest ojcem dwóch synów. Jest fanem żeglarstwa i krykieta. Kiedyś reprezentował Indie w azjatyckich regatach w żeglarstwie.

Nagrody

Doktorat honoris causa Uniwersytetu Stanowego w Bowling Green (2011).

Padma Shri (2019)

Pokrewne

Aditya Mittal

Aswath Damodaran

Mohnish Pabrai

Parag Agrawal

Raja Koduri

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności