Wikibiopedia

 

Nathan Handwerker

Nathan Handwerker (* 14 czerwca 1892 w Austro-Węgrzech; † 1 marca 1974 w Sarasota, Floryda, USA) był polsko-amerykańskim przedsiębiorcą.

Życie

Handwerker wyemigrował do Belgii w 1910 roku, a stamtąd do Nowego Jorku w 1912 roku. Oprócz pracy jako chłopiec na posyłki w Max's Busy Bee, gdzie zarabiał 4,50 USD tygodniowo, pracował w Feltman's German Gardens, restauracji na Coney Island (Brooklyn, Nowy Jork), gdzie kroił kanapki. Restauracja oferowała wówczas hot dogi za 10 centów.

W 1916 roku Handwerker został zachęcony przez dwóch swoich kolegów, przyszłych aktorów Eddiego Cantora i Jimmy'ego Durante, którzy pracowali jako śpiewający kelnerzy w Feltman's, do otwarcia własnego stoiska z hot dogami i oferowania swoich hot dogów za jedyne 5 centów. W tym samym roku, z kapitałem 300 dolarów i pomocą swojej żony Idy, Handwerker otworzył własną budkę z hot dogami na skrzyżowaniu Surf Avenue i Stillwell Avenue na Coney Island, gdzie sprzedawał swoje hot dogi za 5 centów. Hot dogi były aromatyzowane mieszanką przypraw, których skład był tajemnicą jego żony. Jego stoisko rozrosło się i w 1925 roku otworzył Nathan's Famous. Dalsza ekspansja miała miejsce w 1957 roku, kiedy jego syn Murray Handwerker (ur. 1921) przekonał go do otwarcia drugiego sklepu w Ocean Side na Long Island. Wkrótce po rozpoczęciu franczyzy, Nathan's Famous stał się popularny i zaczął sprzedawać swoje produkty do sieci supermarketów na początku lat 70-tych.

Handwerker jest często określany jako wynalazca amerykańskiego hot doga, ale nie jest to udowodnione ponad wszelką wątpliwość.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności