Wikibiopedia

 

Tomasz Golka

Tomasz Golka (ur. 14 października 1975 w Warszawie, Polska) jest polsko-amerykańskim dyrygentem i kompozytorem.

Życie

Golka jest synem pianistki Anny Karczewskiej-Golki i puzonisty George'a Golki. Jego młodszy brat Adam Golka jest pianistą.

W 1980 roku jego rodzina wyemigrowała do Veracruz w Meksyku, gdzie ojciec otrzymał posadę puzonisty w Orquesta Sinfónica de Veracruz. W wieku czterech lat Golka zaczął pobierać lekcje gry na skrzypcach u członków Orquesta Sinfónica de Veracruz. W 1982 roku jego rodzina wyemigrowała do Houston w Teksasie, gdzie uczęszczał do High School for the Performing and Visual Arts. Kontynuował naukę gry na skrzypcach u Kennetha Goldsmitha, a później Sergiu Luca w Shepherd School of Music na Rice University i został obywatelem USA w 1996 roku. Po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich w dziedzinie skrzypiec, studiował dyrygenturę u Davida Effrona na Indiana University Bloomington, a następnie u Gustava Meiera w Peabody Conservatory of Music na Johns Hopkins University. W 2003 roku Golka zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Eduardo Mata w Meksyku. W 2006 roku Golka był dyrygentem na Tanglewood Music Festival. Podczas pobytu w Tanglewood dyrygował między innymi L'Histoire Du Soldat Igora Strawińskiego z udziałem kompozytorów Elliotta Cartera, Miltona Babbitta i Johna Harbisona. Od 2007 do 2012 roku Golka był dyrygentem Lubbock Symphony Orchestra. We współpracy z Lubbock Symphony Orchestra, Golka poprowadził światowe premiery utworów Shafera Mahoneya, Jude'a Vaclavika i Mathew Fuersta.

Golka był także dyrygentem Williamsport Symphony Orchestra w latach 2008-2010. W 2010 roku został również dyrygentem Riverside County Philharmonic. W latach 2014-2015 był głównym dyrygentem Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia w Bogocie, z którą wykonał kilka światowych premier, w tym kolumbijską premierę Asyli Thomasa Adèsa.1 1 września 2014 roku Golka poślubił Annę Kostyuchek, drugiego koncertmistrza Riverside County Philharmonic. Oboje mieszkają w Encino w Kalifornii.

Lista utworów

Celsius 233 na orkiestrę (2010)

Valhalla Fanfare na instrumenty dęte blaszane i perkusję (2010)

Orkiestracja Passacaglii i Fugi c-moll J.S. Bacha, BWV 582 (2012)

The Transit of Venus na skrzypce i orkiestrę (2013)

Festivus, Festivus na głos i orkiestrę lub głos i fortepian (2015)

Ukraińska uwertura bożonarodzeniowa na orkiestrę (2016)

Dyskografia

Villa-Lobos, Heitor: Ciranda das sete notas. Ezequiel Fainguersch, Fagott / Bloomington Chamber Orchestra. Melo Records, 2004.

Strawiński, Igor: L'histoire du soldat. Elliott Carter (Żołnierz) / Milton Babbitt (Diabeł) / John Harbison (Narrator), Fellows of the Tanglewood Music Center. Tanglewood Audio Archives, 2006.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności