Wikibiopedia

 

Mohnish Pabrai

Mohnish Pabrai (ur. 12 czerwca 1964 w Bombaju) to amerykański przedsiębiorca, zarządzający funduszami, autor i filantrop indyjskiego pochodzenia.

Życie

Mohnish Pabrai rozpoczął swoją karierę zawodową w 1986 roku w firmie Tellabs w dziedzinie szybkiej transmisji danych. W 1991 roku założył swoją firmę konsultingową IT TransTech, Inc. z kapitałem zalążkowym w wysokości 100 000 USD. W 2000 roku sprzedał firmę Kurtowi Salmonowi za 20 mln USD. Już w 1999 roku założył Pabrai Investment Funds, partnerstwo inwestycyjne wzorowane na Warrenie Buffettcie.

Podczas gdy indeks S&P 500 wzrósł o 43% od momentu powstania funduszu w 2000 roku do września 2013 roku, Pabrai zarobił dla swoich inwestorów 517% po uwzględnieniu kosztów transakcyjnych. Ze względu na wyjątkowo dobre wyniki inwestycyjne jego portfel jest śledzony na stronach internetowych GuruFocus.com, InsiderMonkey.com, Dataroma.com i SeekingAlpha.com, gdzie portfele są rekonstruowane na podstawie danych raportowych od międzynarodowych inwestorów-gwiazd z opóźnieniem. Po raz pierwszy stał się znany szerszej publiczności w 2008 roku, kiedy wraz ze swoim przyjacielem Guyem Spierem wylicytował na aukcji charytatywnej kolację z Warrenem Buffettem za 650 100 USD.Jest autorem książki The Dhandho Investor: The Low - Risk Value Method to High Returns, która ukazała się również w wydaniu niemieckojęzycznym.

Książki

Pabrai bardzo szanuje Warrena Buffetta i przyznaje, że jego styl inwestycyjny został skopiowany przez Buffetta i innych. Napisał książkę o swoim stylu inwestowania: The Dhandho Investor: The Low - Risk Value Method to High Returns.

Kolejna książka Pabrai to Mosaic: Perspectives on Investing. W tej książce Pabrai sprowadził metodę inwestycyjną Warrena Buffetta do kilku punktów. Punkty te zostały przedstawione w serii artykułów, które napisał dla różnych biuletynów i stron internetowych w latach 2001-2003 (książka przedrukowuje te artykuły w odwrotnej kolejności chronologicznej).

Podejście Pabrai do życia zostało obszernie omówione w książce Guya Spiera “The Education of a Value Investor”, szczególnie w rozdziale zatytułowanym “Doing Business the Buffett-Pabrai Way”.

Fundacja Dakshana

W 2005 roku Pabrai wraz z żoną Hariną Kapoor założył fundację Dakshana Foundation, która zajmuje się edukacją osób upośledzonych społecznie w Indiach. Co roku 2% fortuny Mohnisha Pabrai i jego żony trafia do fundacji.

Pokrewne

David Zwirner

Markus Molitor

Aditya Mittal

Aswath Damodaran

Azim Premji

Parag Agrawal

Raja Koduri

Shantanu Narayen

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności