Wikibiopedia

 

Mirek Barański

Mirek Barański (ur. 27 lipca 1959 r. w Tolkmicku koło Elbląga) - polski ksiądz rzymskokatolicki, artysta ceramik i grafik mieszkający w Wiedniu.

Życie

Barański ukończył liceum plastyczne w Gdyni-Orłowie. W 1987 roku ukończył Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie. W tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. Od 1997 roku pracuje jako nauczyciel i duszpasterz w Wiedniu. W latach 2006-2007 był kapelanem w Maria Treu, a od 2008 roku jest proboszczem w kościele Pijarów Maria Treu (Wiedeń). Jest wszechstronnym artystą; oprócz ceramiki, jego zainteresowania obejmują malarstwo, grafikę i ilustrację książkową. Wystawiał swoje prace w Monachium, Walencji, Osace, Krakowie, Katowicach, Wiedniu i na zamku Thürnthal w Austrii. W 2001 roku brał udział w warsztatach ceramicznych w Nowym Wiśniczu, a rok później w Międzynarodowych Warsztatach Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu (Dolny Śląsk). W 2007 roku wystawiał swoje prace na Międzynarodowej Wystawie Współczesnej Sztuki Ceramicznej w Pradze.

Jest inicjatorem i organizatorem, a także kuratorem artystycznym i artystą uczestniczącym w międzynarodowym cyklu wystaw "Sztuka ceramiczna z Europy Środkowej i Wschodniej" w Piaristen Art Forum. W latach 2003, 2005, 2007, 2009 i 2013 prace ważnych artystów ceramików z Austrii, Czech, Polski, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii, Tajwanu i Meksyku były prezentowane wiedeńskiej publiczności. Jego ostatnia wystawa indywidualna miała miejsce w grudniu 2011 roku w Kunstforum Piaristen w Wiedniu.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności