Wikibiopedia

 

Agustarello Affre

Agustarello Affre (23 października 1858 w Saint-Chinian, Hérault - 27 grudnia 1931 w Cagnes-sur-Mer, Alpes-Maritimes) był francuskim śpiewakiem operowym (tenor).

Życie

Po tym, jak dyrektor Opery Paryskiej, Pierre Gailhard, zwrócił uwagę na jego głos, studiował najpierw w Konserwatorium Paryskim, a następnie w Konserwatorium Paryskim u Edmonda Duvernoya.

Zadebiutował na scenie w Paryżu w 1890 roku jako "Edgardo" w Łucji z Lammermooru u boku Nellie Melby, która była już wtedy bardziej znana. Następnie odniósł tak wielki sukces (w tym w światowej premierze opery Le mage Julesa Masseneta 16 marca 1891 roku), że wziął tam również urlop do 1911 roku, kiedy Gailhard wyjechał. Podczas pobytu w Paryżu prawie nie występował gościnnie.

Następnie udał się do Ameryki: w 1911 r. był w San Francisco, w 1912 r. w Nowym Orleanie, a w 1913 r. w Hawanie. Po powrocie do Europy śpiewał dla francuskich żołnierzy podczas I wojny światowej.

Był uważany za typowego francuskiego tenora bohaterskiego, znanego jako "francuski Tamagno". Występował również w rolach Mozarta i Wagnera.

Jego głos zachował się na wielu nagraniach.

Literatura

K. J. Kutsch, Leo Riemens: Großes Sängerlexikon. Wydanie niezmienione. K. G. Saur, Bern, 1993, pierwszy tom A-L, sp. 13 f., ISBN 3-907820-70-3

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności