Wikibiopedia

Max Fuchs

Max Fuchs (* 30 września 1948 r. w Dudweiler, Saara) - niemiecki kulturoznawca i wykładowca uniwersytecki. Jest najbardziej znany jako przewodniczący Niemieckiej Rady Kultury (od 2001 r.) i dyrektor Akademii w Remscheid, a także jako autor licznych publikacji z zakresu teorii i polityki kulturalnej, teorii edukacji i historii kultury.

Życie i praca

Fuchs początkowo odbył praktykę jako technik telekomunikacji w dawnej Bundespost. Dzięki dalszej edukacji umożliwił sobie podjęcie studiów matematycznych i ekonomicznych w Wyższej Szkole Zawodowej, które ukończył z tytułem magistra matematyki. Kiedy i ta dziedzina stała się dla niego zbyt wąska, podjął studia wyższe w zakresie pedagogiki i socjologii, które ukończył z tytułem Magister Artium (MA) i rozprawą doktorską jako dr phil. Po wielu latach pracy na różnych stanowiskach w Poczcie Federalnej, w latach 1984-1988 został nauczycielem w szkole średniej. Kiedy zaproponowano mu stanowisko dyrektora Instytutu Edukacji i Kultury w Remscheid (IBK), odszedł ze służby szkolnej i objął tam kierownictwo, a następnie objął stanowisko dyrektora Akademii w Remscheid. Kilka lat później został również honorowym profesorem pracy kulturalnej na Uniwersytecie w Essen, który w tym czasie nosił jeszcze nazwę Gesamthochschule. Wykładał również politykę kulturalną i edukacyjną na Uniwersytecie w Bazylei oraz w Hochschule für Wirtschaft und Politik w Hamburgu. Honorowy Fuchs działał w wielu instytucjach i organizacjach zajmujących się promocją kultury. Do marca 2013 r. był przewodniczącym Niemieckiej Rady Kultury. Był członkiem Kuratorium Młodzieży Federalnej, członkiem delegacji niemieckiej na Światowy Kongres UNESCO w sprawie Polityki Kulturalnej w Sztokholmie w 1998 r., członkiem Niemieckiej Komisji UNESCO, członkiem Kuratorium Instytutu Polityki Kulturalnej Kulturpolitische Gesellschaft. Został wybrany na rzecznika Sieci Kwalifikacyjnej Media NRW, wiceprzewodniczącego Fonds Soziokultur (1994-2000), przewodniczącego Komisji Europejskiej Niemieckiej Rady Kultury. Max Fuchs jest honorowym przewodniczącym Federalnego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, którego przewodniczącym był w latach 1994-2009. Fuchs jest żonaty i ma dwóch synów.

Prace (wybór)

W drodze do szkoły kulturalnej kopaed, Monachium 2010, ISBN 978-3-86736-317-4.

Kultura a ustawa zasadnicza, w: Robertson-von Trotha, Caroline Y. (red.): 60 Jahre Grundgesetz. Interdisciplinary Perspectives (= Kulturwissenschaft interdisziplinär/Interdisciplinary Studies on Culture and Society, Vol. 4), Baden-Baden 2009, s. 107-118, ISBN 978-3-8329-4865-8.

Kultura - uczestnictwo - edukacja kopaed, Monachium 2008 ISBN 978-3-86736-039-5

Kultur Macht Sinn VS Verlag für Sozialwiss., Wiesbaden 2008, wydanie pierwsze, ISBN 978-3-531-15892-1.

Polityka kulturalna VS Verlag für Sozialwiss., Wiesbaden 2007, wydanie pierwsze, ISBN 3-531-15448-6.

Szkoła Kultury. Konzept und theoretische Grundlagen (Schriftenreihe Kulturelle Bildung, vol. 32), kopaed, Monachium 2012, ISBN 978-3-86736-332-7.

Pokrewne

Ralf Schmitz

Greta Silver

Torsten Sträter

Kurt Tepperwein

B. Movie

Rolf Benz

Hans Thiers

Bastian Bielendorfer

Rotraut Susanne Berner

Florian Günther

Sven Heuchert

Thorsten Havener

Georg Magirius

Gregor Sander

Markus Vahlefeld

Jan Weiler

Dietmar Wischmeyer

Ewald Arenz

Tillmann Bendikowski

Josef Braml

Johannes von Buttlar

Daniel Falb

Axel Hacke

Marc-Uwe Kling

Günter Krieger

Torben Kuhlmann

Felix Lobrecht

Thilo Mischke

Paluten

Marc Raabe

Peter Prange

Urban Priol

Jan-Uwe Rogge

Roman Schatz

Jan-Philipp Sendker

Reinhold Andert

Sabine Asgodom

Maxim Biller

Fidus

Sam Feuerbach

Harald Gilbers

Peter Grimm

Rainald Grebe

Alexander Hartung

Nils Havemann

Veit Heinichen

Thomas Hohensee

Kerstin Kempker

Krischan Koch

Vincent Kliesch

Volker Kutscher

Jochen Malmsheimer

Joachim Meyerhoff

Stefan Merath

Ivo Pala

Arne Rautenberg

Igor Levit

Gerhard Polt

Bodo Schäfer

David Safier

Martin Schneider

Otto Scharmer

Otto Schmuck

Dirk Trost

Helge Timmerberg

Bärbel Wardetzki

Jörg Mühle

Senthuran Varatharajah

Jann Wattjes

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności