Wikibiopedia

Felix Lobrecht

Felix Manuel Lobrecht (* 24 grudnia 1988 r. w Mettingen) - niemiecki komik stand-upowy, gospodarz podcastów i autor.

Życie i edukacja

Lobrecht wychowywał się wraz z dwójką młodszego rodzeństwa i samotnym ojcem w berlińskiej dzielnicy Gropiusstadt w Neukölln. Jego matka zmarła w 1993 r. Od 2001 r. uczęszczał do liceum im. Hannah Arendt w dzielnicy Neukölln w Rudow, z którego został usunięty w 2003 r. za wyróżniające się zachowanie. Przeszedł do Clay Comprehensive School i tam w 2005 r. uzyskał świadectwo maturalne. Następnie przez pewien czas pracował w studiu fitness i w hurtowni roślin. W 2008 r. uzyskał kwalifikacje wstępne do technikum na poziomie rozszerzonym w ośrodku dla dorosłych w Berlinie-Schöneweide, a w 2012 r. kwalifikacje wstępne na uniwersytet na podstawie egzaminu niestacjonarnego w trybie samokształcenia. Lobrecht przerwał zarówno naukę zawodu urzędnika przemysłowego, jak i studia dziennikarskie. Od semestru zimowego 2012/13 studiował nauki polityczne i ekonomię na Philipps-Universität Marburg; w 2016 r. przeniósł się na Uniwersytet w Poczdamie. Po przerwie wznowił studia na Philipps-Universität w semestrze letnim 2021 r.

Kariera artystyczna

Lobrecht stał się znany dzięki uczestnictwu w różnych slamach poetyckich, a od 2015 r. jako komik stand-upowy. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywał już dziesięć lat wcześniej, występując na małych scenach breakdance’owych w Berlinie. Od 2017 r. Lobrecht nie występuje już jako slamer poetycki, lecz wyłącznie jako komik w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Na scenie opowiada zazwyczaj absurdalne historie z życia codziennego, które ubarwia celowo kiepskimi puentami i długimi pauzami. Przez większość czasu rozbrzmiewa dialekt berliński.

Lobrecht zyskał szerszy rozgłos dzięki występom w programach telewizyjnych, takich jak Köln Comedy Nacht XXL 2016 i RTL II Comedy Champions 2016. Jego pierwsza trasa koncertowa nosiła tytuł kenn ick. Jest w trasie z programem hype do 2020 roku i występuje również na innych imprezach komediowych, takich jak 1LIVE auditorium comedy lub w programie telewizyjnym Dietera Nuhr’a Nuhr ab 18. Książka Dit sind ja 20 Mark!!!, powstała we współpracy ze slamerem poetyckim Malte Rosskopfem, ukazała się nakładem wydawnictwa Satyr Verlag w październiku 2015 r. Druga książka Lobrechta Sonne und Beton ukazała się nakładem wydawnictwa Ullstein Verlag 10 marca 2017 r. Opowiada w nim historie i anegdoty oparte na dzieciństwie i dorastaniu w Berlinie-Neukölln i Gropiusstadt.Od września 2017 roku Lobrecht wraz z Tommi Schmittem publikuje cotygodniowy podcast Gemischtes Hack, który od września 2019 roku jest dostępny wyłącznie na Spotify. Od czerwca 2019 r. prowadzi również wraz ze Schmittem format komediowy 1 Live Was machen Sachen (Co robią rzeczy), w którym obaj odpowiadają na absurdalne pytania. Odcinki są publikowane co tydzień na YouTube.Od października 2019 do września 2021 roku 1LIVE opublikował 38 odcinków rubryki Wie geht? w której Lobrecht otrzymał zwykłe przybory, na podstawie których musiał odgadnąć life hack.

Od 10 lutego 2022 r. Lobrecht prowadzi raz w miesiącu około dwugodzinny program 1 Live 99 Problems na kanale 1LIVE. 12 lutego 2021 r. New York Times opublikował portret Lobrechta, który trafił do międzynarodowego wydania drukowanego 17 lutego i znalazł się na pierwszej stronie.

Nagrody

Niemiecka Nagroda Komediowa 2018 - Najlepszy debiutant

1 Live Krone - Komediowa korona (2019)

Nagroda Publiczności WDR - Mój Audiobook 2019 dla filmu Słońce i beton (w ramach Niemieckiej Nagrody Audiobooków) (2020)

Niemiecka Nagroda Komediowa 2020 - Najlepszy komik

Niemiecka Nagroda Komediowa 2020 - Najlepszy podcast komediowy (mężczyźni) dla Mixed Hack

1 Korona na żywo - Korona komedii (2020) dla pakietu mieszanego

Publikacje

10 minut? Dit sind ja 20 Mark!!!, wspólnie z Malte Rosskopf, Satyr Verlag, Berlin 2015, ISBN 978-3-944035-55-0.

Sonne und Beton, Ullstein Verlag, Berlin 2017, ISBN 978-3-843-71477-8.

Pokrewne

Mario Barth

Bosca

Bülent Ceylan

EstA

Martin Rütter

Ralf Schmitz

Torsten Sträter

Tutty Tran

Osan Yaran

Kurt Krömer

Kurt Tepperwein

B. Movie

Hans Thiers

Bastian Bielendorfer

Florian Günther

Maxi Gstettenbauer

Sven Heuchert

Thorsten Havener

Georg Magirius

Moritz Neumeier

Gregor Sander

Markus Vahlefeld

Jan Weiler

Dietmar Wischmeyer

Ewald Arenz

Tillmann Bendikowski

Josef Braml

Johannes von Buttlar

Daniel Falb

Ghosthack

Axel Hacke

Marc-Uwe Kling

Günter Krieger

Torben Kuhlmann

Thilo Mischke

Paluten

Marc Raabe

Peter Prange

Urban Priol

Jan-Uwe Rogge

Roman Schatz

Jan-Philipp Sendker

Chris Tall

Reinhold Andert

Maxim Biller

Fidus

Sam Feuerbach

Harald Gilbers

Max Fuchs

Peter Grimm

Rainald Grebe

Alexander Hartung

Nils Havemann

Veit Heinichen

Thomas Hohensee

Kontra K

Krischan Koch

Vincent Kliesch

Kurdo

Volker Kutscher

Jochen Malmsheimer

Joachim Meyerhoff

Stefan Merath

Ivo Pala

Arne Rautenberg

Gerhard Polt

Till Reiners

Bodo Schäfer

David Safier

Martin Schneider

Otto Scharmer

Otto Schmuck

Shindy

Dirk Trost

Helge Timmerberg

Jörg Mühle

Senthuran Varatharajah

Jann Wattjes

Leon Windscheid

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności