Wikibiopedia

 

Anton Ossipowicz Muchliński

Anton Ossipowicz Muchliński (także: polski Antoni Muchliński, Antoni Muchliński; rosyjski Антон Осипович Мухлинский; * 1808; † 13 października 1877) był polsko-rosyjskim orientalistą i turkologiem.

Życie

Antoni Muchliński uczęszczał do gimnazjum klasztornego w Mołodecznie. W wieku 15 lat wstąpił na Uniwersytet Wileński, początkowo na Wydział Prawa; studiował m.in. pod kierunkiem Joachima Lelewela. Po ukończeniu studiów w 1826 lub 1827 r. kontynuował naukę na Wydziale Literatury i Sztuk Wyzwolonych. Wilhelm Münnich skoncentrował swoje zainteresowania na studiach orientalnych.

Ponieważ Uniwersytet Wileński wysłał grupę utalentowanych studentów na uniwersytet w Petersburgu, a on stracił wsparcie wuja, Muchliński wyjechał do Petersburga. Zdał egzamin wstępny do Rosyjskiej Akademii Nauk. W 1832 r. otrzymał stypendium podróżne i udał się przez Odessę i Konstantynopol do Syrii, Palestyny i Egiptu. Przywiózł stamtąd cenne rękopisy, w tym prace arabskiego geografa Achmeda al-Katiba, a w grudniu 1835 r. został wezwany z powrotem do Petersburga i wygłosił wykład z języka arabskiego w katedrze Ossipa Senkowskiego; dwa lata później został powołany na katedrę filologii tureckiej stworzoną specjalnie dla niego. Muchliński był pierwszą osobą w Europie, która opracowała podręczniki i lektury do wykorzystania na uniwersyteckich lekcjach języka tureckiego. Badał Tatarów lipkowskich i literaturę białoruską pisaną alfabetem arabskim1846 Muchliński pracował w Bibliotece Rządowej w Warszawie i został mianowany inspektorem szkolnym szkół żydowskich w guberni kowieńskiej, a spadek umożliwił mu powrót do Petersburga, gdzie początkowo pracował jako profesor nadzwyczajny, a od 1853 r. jako profesor zwyczajny. W latach 1859-1866 był dwukrotnie wybierany na dziekana Wydziału Języków Orientalnych. Poświęcił się również nauce języka hebrajskiego.

Osobiste

Muchliński pochodził ze zubożałej polskiej rodziny szlacheckiej. Ożenił się z Emilią Ciszyńską w 1837 roku. Para miała troje dzieci. Grób Antoniego Muchlińskiego znajduje się na warszawskich Powązkach.

Dzieła

Issledovanie o proischoždenii i sostojanii litovskich tatar (Badania nad pochodzeniem Tatarów litewskich). Petersburg, 1857.

Literatura

Władysław Kotwicz: Orientalista Antoni Muchliński [Życie i twórczość orientalisty A. Muchlińskiego]. Wilno: Kraj, 1935 (Collectanea orientalia; 8) (BVB)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności