Wikibiopedia

 

Irving Glassberg

Irving Glassberg (* 1 października 1906 w Warszawie, Imperium Rosyjskie; † 9 września 1958 w Los Angeles) był amerykańskim operatorem filmowym rosyjsko-polskiego pochodzenia.

Życie i twórczość

Glassberg przybył do Stanów Zjednoczonych jako dziecko i uczył się fotograficznego rzemiosła w Hollywood pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. U zarania ery filmu dźwiękowego, na początku lat trzydziestych, Glassberg pracował jako asystent kamery w First National Pictures. W 1931 roku przeniósł się do Warner Bros. i pracował w tym samym charakterze przy legendarnym klasycznym filmie gangsterskim Wróg publiczny z Jamesem Cagneyem. W następnym roku Glassberg po raz pierwszy zaangażował się w zdjęcia do filmu jako współodpowiedzialny operator przy The Midnight Patrol. W 1935 roku Irving Glassberg awansował na operatora kamery i pozostał na tym stanowisku aż do wczesnego okresu powojennego.

Irving Glassberg był w stanie regularnie kręcić filmy jako główny operator dopiero od 40 roku życia. Przez pozostałą dekadę życia warszawiak nakręcił dla Universal International Pictures mnóstwo filmów klasy B (54 filmy w ciągu zaledwie dwunastu lat!), głównie westernów, ale także thrillerów, opowieści przygodowych i dramatów, choć prawie żadnych komedii. Do jego najbardziej znanych dzieł należą western Anthony'ego Manna Mutiny on the Snake River z Jamesem Stewartem, film rycerski The Iron Knight of Falworth, horror Behind the Walls of Horror z Charlesem Laughtonem i Borisem Karloffem oraz melodramat Douglasa Sirka Duel in the Clouds.

W 1958 roku, roku swojej śmierci, Glassberg przeniósł się do niewielkiej firmy Canon Productions. Glassberg zmarł, nie mając jeszcze 52 lat, w trakcie kręcenia filmu kryminalnego Canon In the Clutches of the Underworld; jego dzieło, które miało premierę dopiero w sierpniu 1959 roku, zostało ukończone przez jego kolegę Philipa H. Lathropa.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności