Wikibiopedia

 

Wasław Niżyński

Vaslav Nijinsky (transkrypcja francuska, w oryginalnej pisowni polskiej Wacław Niżyński, rosyjska Вацлав Фомич Нижинский / Wazlaw Fomitsch Nischinski, także transkrybowane Vaclav Nijinski lub Vatslav Nizhinskiy; * 16 grudnia jul. / 28 grudnia 1889greg., afterWspółcześni, którzy widzieli go tańczącego, byli pod wrażeniem jego wszechstronności, wirtuozerii, gracji i techniki skoków. Jego zdolność do pozornego zatrzymania skoku w powietrzu (balon) była uważana za doskonałą. Z dzisiejszej perspektywy jego skoki nie są uważane za ogromne pod względem wymiarów przestrzennych, ale są imponujące ze względu na wrażenie ich czasowego zatrzymania. Dla widza wysiłek wymagany do tego nie był widoczny. Wrażenie nieważkości skoków było dodatkowo podkreślane przez jego zdolność do cichego i delikatnego lądowania. Do dziś nazwisko Niżyński jest synonimem doskonałej sztuki tańca.

Życie

Niżyński urodził się w Kijowie jako drugie dziecko tancerza Tomasza Niżyńskiego i Eleonory Beredy. Od 1900 r. uczęszczał do Cesarskiej Akademii Tańca w Petersburgu i zasłynął z niezwykłej wirtuozerii i skoczności; od 1907 r. był artystą Teatru Cesarskiego w Petersburgu. Jego siostra Bronisława Niżyńska (1892-1972) również osiągnęła światową sławę jako tancerka baletowa i choreograf.

Punkt zwrotny w życiu Niżyńskiego nastąpił w 1908 roku, kiedy poznał impresario Siergieja Dyagilewa, samozwańczego homoseksualistę z petersburskiej klasy wyższej, którego kochankiem był do 1913 roku.

Niżyński z Ballets Russes

Ponieważ Siergiej Dyagilew był zależny od tancerzy Teatru Maryjskiego (później Kirowa) podczas gościnnych występów Ballets Russes w Paryżu i Londynie w 1909 roku, Dyagilew popadł w konflikt z dyrekcją Baletu Maryjskiego, gdy chciał zwolnić Niżyńskiego na tournée zespołu. Po skandalu, prawdopodobnie zaaranżowanym przez Dyagileva, w którym Niżyński pojawił się na galowym występie jako Albrecht z Tamarą Karsaviną w Giselle przed Romanowami bez zwykłych spodni wierzchnich, mając na sobie tylko obcisłe spodnie i zwyczajowe dziś spodnie baletowe, Niżyński został natychmiast zwolniony i stał się "koniem pociągowym" firmy. Nijinsky, Tamara Karsawina, Ida Rubinstein i Anna Pavlova przejęły role w choreografiach specjalnie zamówionych na poszczególne sezony.

Ballets Russes stały się ważnym wydarzeniem artystycznym dzięki ówczesnemu apetytowi paryskiej i londyńskiej socjety na Orient. Talent Djagileva do łączenia nowoczesnej muzyki i choreografii z charakterystycznym projektowaniem kostiumów i wyszukanych scenografii (Cocteau, Bakst, Benois i Picasso) przez nieznanych w tym czasie artystów, którzy mieli świeże, nowe pomysły, szybko awansował zespół do artystycznej awangardy per se i uczynił Ballets Russes najbardziej wpływowym zespołem baletowym XX wieku. W trakcie tego procesu Djagilev szybko przestawił się z baletów klasycznych na zamówione utwory oparte na muzyce Debussy'ego, Strawińskiego, Ravela, Richarda Straussa i Manuela de Falli.

Nijinsky tańczył w następujących spektaklach Ballets Russes: Cléopâtre (Fokine, 1909), Schéhérazade (Fokine, 1910), Carnaval (Fokine, 1910), Pétrouchka (Fokine, 1911), Le Spectre de la Rose (Fokine, 1911), Le Dieu Bleu [Niebieski Bóg] (Fokine, 1912), Daphnis et Chloé (Fokine, 1912), L'après-midi d'un faune (1912), Jeux (1913) i Till Eulenspiegel (1917). Seine eigenen Choreographien sind dabei L'après-midi d'un faune (1912), Jeux (1913), Le Sacre du Printemps (1913) und Till Eulenspiegel (1917).

Die orientalischen Stücke

Pierwszy sezon Ballets Russes charakteryzował się orientalnymi utworami popularnymi wśród paryskiej publiczności. Liryczne orientalistyczne balety Szeherezada, Daphnis et Chloé i Le Dieu bleu były zabawnymi egzotycznymi snami, w których androgyniczna i kocia natura Niżyńskiego (zwłaszcza jako niewolnika w Szeherezadzie), który nigdy nie wypełniał dobrze klasycznych ról książęcych, została pokazana z najlepszą korzyścią. W Michelu Fokine znaleziono choreografa, który w Les Sylphides po raz pierwszy stworzył choreografię do baletu bez fabuły, a więc jako balet pour le ballet, i który jest uważany za pierwszego innowatora w tym gatunku. Pomysły choreograficzne Fokine'a eksplorowały inne możliwości reprezentacji tańca klasycznego, a w The Dying Swan sama filozofia została zrealizowana jako taniec.

Utwory orientalne znalazły wspaniałe podkreślenie w Szeherezadzie (1910). Ida Rubinstein jako Zobeide i Niżyński jako niewolnik pojawili się w bardziej pantomimiczny sposób w dziele, które zostało wyposażone we wszelkie sceniczne wysiłki. Jednak produkcja sceniczna i projekty kostiumów autorstwa Leona Baksta okazały się mieć większy i trwalszy wpływ na Szeherezadę niż pomysły choreograficzne. Po tym, jak Le Dieu bleu zawiodło publiczność, Diagilew rozstał się z Fokine'em.

Repertuar Fokina był również pierwszym, w którym tancerz znalazł się w centrum akcji i ekspresyjnych baletów. Publiczność czekała w szczególności na atletyczne skoki Niżyńskiego i jego liryczny talent aktorski, a także inscenizację scenograficzną, do której czołowi artyści byli zaangażowani w scenografię i kostiumy. W L'Oiseau de feu Strawiński, który wkrótce miał napisać najważniejszy wkład w partyturę baletową, po raz pierwszy zaprezentował dzieło, które wciąż zawdzięczał swojemu nauczycielowi Rimskiemu-Korsakowowi. Tamara Karsawina, główna partnerka Niżyńskiego, zagrała rolę Ognistego Ptaka. Po zwolnieniu Fokine'a z Ballets Russes w 1912 roku, jego stanowisko choreograficzne zostało całkowicie przejęte przez Niżyńskiego, który już wcześniej odegrał decydującą rolę w projekcie choreograficznym Ognistego ptaka, Szeherezady i Pietruszki.

Le Spectre de la Rose

Le Spectre de la Rose (1911) to początek reformy prac choreograficznych Fokine'a dla baletu w ogóle, a Ballets Russes w szczególności. Innowacyjna choreografia Fokine'a dla pary Karsawina i Niżyński, która uwalnia męską rolę od klasycznej kategoryzacji płci poprzez androgyniczną rolę, inicjuje rewolucję w tańcu w parach, w której męskiej części udaje się przywrócić siebie w stosunku do baleriny. Balet jako introspekcja kobiecego marzenia o erotycznym doświadczeniu i dwuznaczność kategoryzacji płci wynoszą Le Spectre de la Rose jako ogólną koncepcję ponad zwykłą tradycję baletu klasycznego, ale czerpie z kanonu baletów romantycznych i ich koncepcji ruchu i przestrzeni.

Rosyjskie utwory

Strawiński był pierwszym wybitnym kompozytorem baletu od czasów Czajkowskiego. Zamówiona praca do Pietruszki miała utorować drogę do stylistycznego przełomu, który zarówno muzycznie nosił rozpoznawalny podpis Strawińskiego, jak i choreograficznie zapoczątkował poważniejszą interwencję choreograficzną Niżyńskiego. Miłosny trójkąt Pietruszki, baleriny i magika jest nadal jednym z dzieł modernizmu. Podczas premiery Pietruszki w 1911 roku dramaturgiczna interpretacja Niżyńskiego była postrzegana jako cud. Sarah Bernhardt powiedziała o występie Niżyńskiego: "Boję się, boję się, bo widzę największego wykonawcę na świecie". ("J'ai peur, j'ai peur, car je vois l'acteur le plus grand du monde").

Sam Niżyński pisał o Pietruszce: "On (Pietruszka) jest mitycznym wyrzutkiem, w którym koncentruje się cierpienie i ból życia, który bije pięściami w ścianę, który zawsze będzie zdradzony, wzgardzony i odrzucony przez świat". Opis ten wyraża również głęboko zakorzenione zwątpienie w siebie i emocjonalnie odczuwaną niższość Niżyńskiego. Tamara Karsawina była również partnerką Niżyńskiego w Pietruszce, a mistrz baletu Niżyńskiego Enrico Cecchetti grał Magika.

Choreograficzno-muzyczna rewolucja

Po raz pierwszy Djagilev przekazał pracę nad choreografią samemu Niżyńskiemu, którego w pełni wspierał w kwestiach artystycznych. Niedoświadczenie Niżyńskiego jako choreografa było szczególnie widoczne w trudnościach w przekazywaniu nowych pomysłów zespołowi, zwłaszcza w nowatorskich ruchach w L'Après-midi d'un faune, gdzie chaotyczne, jednowymiarowe ruchy biegnące z profilu wywoływały znaczny opór. Podczas premiery L'Après-midi d'un faune rewolucyjne sekwencje ruchowe Niżyńskiego, a zwłaszcza reakcje na seksualne aluzje wyliczone przez Djagileva, doprowadziły do zażartych sporów. Krytyk Gaston Calmette był zbulwersowany i napisał: "Niezdarny faun z wulgarnymi ruchami zwierzęcego erotyzmu i niezdarnymi gestami!". Auguste Rodin zaprzeczył temu w otwartym artykule i wkrótce "Faun" stał się tematem rozmów we wszystkich europejskich felietonach. Nijinsky był następnie celebrowany nawet przez wrażliwą londyńską publiczność, która o dziwo nie była zszokowana masturbacyjnymi ruchami na końcu utworu.

Faun pozostał wyjątkowym awangardowym projektem w swojej radykalności, zdeterminowanej przez następujące czynniki: "Erotyczny skandal z powodu fetyszu (zasłona) i implikowanego onanizmu na scenie, wykorzystanie ruchu jako materiału, rozbieżne koncepcje przestrzenne i fizyczne, które oscylują w odbiorze, zdynamizowana relacja między obrazem a ruchem..." (Nicole Haitzinger). (Nicole Haitzinger) Po tym, jak Dżagilew odniósł wielki sukces z Faunem, zlecił Strawińskiemu, który już wcześniej skomponował muzykę do Pietruszki i L'Oiseau de feu, napisanie nowoczesnego utworu o prehistorycznej Rosji. Utwór Le Sacre du Printemps, do muzyki Igora Strawińskiego o tym samym tytule, stał się dziełem, które znacznie wyprzedziło swoje czasy na dwa sposoby. Choreografia Niżyńskiego i muzyka Strawińskiego przytłoczyły paryską publiczność w Théâtre des Champs-Élysées do tego stopnia, że podczas spektaklu wybuchły gwałtowne zamieszki, a utwór mógł być kontynuowany dopiero po długiej przerwie i masowej interwencji policji. Dwa obozy na widowni starły się w taki sposób, że doprowadziło to do poważnych nieporozumień między Strawińskim, który czuł, że jego muzyka została zdegradowana i obwiniał za to choreografię Niżyńskiego, a Niżyńskim, który był szczególnie dotknięty reakcją i był oszołomiony podczas występu.

Strawiński opisał to pamiętne wydarzenie w swojej biografii: "Jeśli chodzi o faktyczne wykonanie, nie mogę go ocenić, ponieważ opuściłem salę natychmiast po pierwszych ruchach Preludium, co natychmiast doprowadziło do szyderczego śmiechu. Zbuntowałem się. Ta manifestacja, początkowo odosobniona, wkrótce stała się ogólną wrzawą i doprowadziła do przeciwdziałania z drugiej strony, które bardzo szybko przerodziło się w przerażający ryk. Przez cały spektakl stałem u boku Niżyńskiego przy wejściach. Stał na krześle i krzyczał "szesnaście, siedemnaście, osiemnaście", mieli swój własny sposób liczenia czasu. Oczywiście biedni tancerze nic nie słyszeli z powodu kłótni na widowni i własnych kroków. Musiałem trzymać Niżyńskiego za ubranie, był kompletnie zdenerwowany i gotowy w każdej chwili wparować na scenę i wywołać skandal. Diagilew kazał elektrykom wyłączyć światła w nadziei na powstrzymanie zamieszania. To wszystko, co pamiętam z tego pierwszego występu".

Tylko Dżagilew wiedział, że triumfuje, ponieważ taki poziom reakcji nadal wynosił trupę do zenitu paryskiego społeczeństwa. Strawiński pogodził się z utworem i publicznością dopiero wiele lat później, kiedy po koncercie został nie tylko dosłownie, ale faktycznie niesiony ulicami Paryża w triumfie przez publiczność.

Seksualne konotacje trzech choreografii Niżyńskiego

Jednak przełomowa choreografia Niżyńskiego wyprzedziła swoje czasy o kilka dekad, a Sacre było postrzegane jako współczesne jedynie rewolucji seksualnej. Trzecie dzieło choreograficzne Niżyńskiego dla Ballets Russes było dalszym rozwinięciem wariacji na tematy seksualne z poprzednich dzieł, łącząc ewolucję seksualną człowieka ze "zwierzęcą" dziecięcą ciekawością fauna (L'apres midi), który ćwiczy swoje pożądanie na szacie zabranej nimfie, wybranej dziewicy (Sacre), która w rytuale inicjacyjnym dostrzega wymiar własnej seksualności w kontaktach z innymi i groźbę przemocy, i wreszcie w Jeux, gdzie zabawna seksualność w partnerstwie i wymianie seksualnej odzwierciedla podejście prób i błędów do tworzenia więzi i zachowania par i wykracza daleko poza zwykłe tematy tamtych czasów.

Wykluczenie i powrót Niżyńskiego do Ballets Russes

Niżyński zakochał się w węgierskiej tancerce Romoli de Pulszky (1894-1978) podczas tournée do Ameryki Południowej w 1913 roku, w którym nie mógł wziąć udziału z powodu poważnej choroby morskiej podczas podróży statkiem. Oboje pobrali się w tym samym roku. W przypływie zazdrości Siergiej Dyagilev, który doznał poważnego szoku po otrzymaniu telegramu, zwolnił ich oboje bez uprzedzenia.

Podczas I wojny światowej Niżyński był więziony na Węgrzech jako obywatel rosyjski. Dopiero w 1916 roku Dyagilev starał się ponownie zaoferować Niżyńskiemu rolę. Podczas tournée Ballets Russes po Ameryce Północnej w 1916 roku, Niżyński ponownie otrzymał możliwość stworzenia choreografii do partytury Richarda Straussa, Till Eulenspiegel. Jednak podczas tournée oznaki choroby psychicznej Niżyńskiego stawały się coraz wyraźniejsze. Czasami cierpiał na urojenia, a także wyraźnie popadał w konflikty religijne. W Djagilevie widział swojego najgorszego wroga, z którym miał się już nie spotykać, gdy był zdrowy. Pomimo tego, Niżyński był w stanie ukończyć Till Eulenspiegel i po raz pierwszy wystawił utwór na scenie w Nowym Jorku. Firma dotarła również do Los Angeles podczas trasy koncertowej, a spotkanie Niżyńskiego z Charliem Chaplinem, który uczestniczył we wszystkich przedstawieniach, wywarło trwały wpływ na aktora, którego role czasami przepełnione były slapstickowym tańcem i pantomimą.

Załamanie i zaburzenia psychiczne

Po przejściu na emeryturę Niżyński zamieszkał w Szwajcarii i doznał poważnego załamania nerwowego podczas prywatnego występu w St. Moritz w 1919 roku. Następnie zdiagnozowano u niego ciężką schizofrenię. To zakończyło jego karierę. Większość swojego życia spędził w różnych klinikach psychiatrycznych i domach opieki (w tym w sanatorium Bellevue w Kreuzlingen, kantonie Thurgau).

Indywidualny psycholog Alfred Adler, który znał Niżyńskiego, podejrzewał, że wszystkie nerwice i psychozy są spowodowane kompleksami niższości, które przejawiały się od dzieciństwa; mówi się, że choroba Niżyńskiego również powstała w ten sposób. Od 1938 r. przez rok był poddawany insulinoterapii (por. leczenie konwulsyjne).

Dopiero spotkanie z rosyjskimi żołnierzami w domu żony na Węgrzech w 1945 r. uwolniło Niżyńskiego od blokad psychicznych i po raz pierwszy od 1919 r. mógł znów swobodnie mówić. Po 1945 roku para przeniosła się do Londynu, gdzie Niżyński mógł prowadzić normalne życie i ponownie nawiązać kontakt ze światem zewnętrznym. Niżyński zmarł w Londynie w 1950 roku, gdzie został również pochowany. Trzy lata później został ponownie pochowany w Cimetière de Montmartre w Paryżu.

Adaptacje filmowe

W 1970 roku brytyjski reżyser Tony Richardson rozpoczął produkcję filmu Niżyński. Scenariusz został napisany przez dramaturga Edwarda Albee. Rudolf Nureyev (jako Vaclav), Claude Jade (jako Romola) i Paul Scofield (jako Diaghilev) zostali zaangażowani do głównych ról. Potem jednak producenci Albert R. Broccoli i Harry Saltzman wstrzymali projekt.

W 1980 roku Nijinsky, film biograficzny Herberta Rossa z Alanem Batesem (Diagilew), Leslie Browne (Romola) i George De La Pena (Nijinsky), został przekształcony w produkcję telewizyjną w 2002 roku z ORB i WDR, choreografią taneczną "Clown of God" - Lost in Madness z tancerzem kameralnym Gregorem Seyffertem w roli Vaslava Nijinsky'ego. Jego ojciec Dietmar Seyffert był odpowiedzialny za libretto i choreografię, a Frank Schleinstein za reżyserię.

W 2009 roku powstał film dokumentalny Nijinsky & Neumeier. Bratnia dusza w tańcu autorstwa Annette von Wangenheim. Produkcja ARTE/WDR, 90 minut, film krótkometrażowy: Final (1989 Irène Jouanne)

Scena

18 stycznia 1990: Premiera Nijinsky - Divine Dancer w Fińskiej Operze Narodowej w Helsinkach. Balet został zamówiony przez mieszkającego w Paryżu niemieckiego kompozytora Josepha Hölderle i fińskiego choreografa Juhę Vanhakartano z okazji setnej rocznicy urodzin Wazława Niżyńskiego. Libretto (Juha Vanhakartano) oparte jest na pamiętniku Niżyńskiego i dzieli utwór na "Życie" (1. akt) i "Śmierć" (2. akt), analogicznie do formy pamiętnika. Rola Niżyńskiego jest podzielona na aktora i tancerza. Tancerz wciela się i tańczy najbardziej udane role Niżyńskiego w oparciu o oryginalne historyczne choreografie. Aktor śledzi duchowy upadek gwiazdy, jego tragiczną ludzką porażkę. Te dwie równoległe, przeciwnie zsynchronizowane linie dramaturgiczne zewnętrznej historii sukcesu i wewnętrznej spirali upadku są splecione ze scenami zespołowymi, które są naładowane mitologicznymi i współczesnymi odniesieniami historycznymi i (odzwierciedlając okres wstrząsów przed I wojną światową) prowadzą do ostatecznego upadku. Balet był jedną z najbardziej udanych produkcji Opery Narodowej, a wszystkie spektakle zostały wyprzedane.

W 2000 roku John Neumeier wystawił swój balet Nijinski w Hamburgu. Muzyka Nikołaja Rimskiego-Korsakowa i Dmitrija Szostakowicza, w szczególności jego XI Symfonia, która obejmuje całą drugą część. Fabuła rozpoczyna się od ostatniego występu Niżyńskiego na prywatnej imprezie i nakłada na siebie epizody biograficzne ze scenami z jego baletów w retrospekcjach (częściowo w starszych choreografiach Neumeiera, z rolami Niżyńskiego tańczonymi przez innych tancerzy), ostatecznie osiągając kulminację w coraz bardziej szalonym tańcu w drugiej części do symfonii Szostakowicza. Balet okazał się wielkim sukcesem i był wyprzedawany przez lata.

W kwietniu 2008 roku w Teatrze w Akwizgranie odbyła się premiera opery Dziennik Niżyńskiego autorstwa Detleva Glanerta. Opowiada ona o ostatnich 60 dniach tancerza, od zdiagnozowania u niego schizofrenii do całkowitego załamania i hospitalizacji w zakładzie zamkniętym.

Życie, pamiętnik i twórczość Niżyńskiego zainspirowały filmowca, operatora i reżysera Elfi Mikesch do stworzenia sztuki teatralnej zatytułowanej Płonący koń, którą wyprodukowała wraz z Thikwa Theatre w 2008 roku.

Spektakl teatru tańca Feuer im Kopf - Solo für Waslaw Nijinski szwajcarskiego tancerza i choreografa Patricka Erni (Mannheim i Frankfurt, 2002), wystawiony przez Christiana Golusdę, jest również oparty na tak zwanych pamiętnikach ("Ich bin ein Philosoph, der fühlt"). Oliver Reese napisał także swój solowy utwór Ich bin Nijinsky. Ich bin der Tod, którą sam wystawił premierowo w Schauspiel Frankfurt w 2013 roku w Alte Oper.

W Polsce, od 2006 roku do dziś, członkowie innej grupy, Kompanii Wierszalin, w bardzo podobny sposób zastanawiają się nad swoim spektaklem teatralnym Bóg Niżyński, wyreżyserowanym przez Piotra Tomaszuka i opartym na osobistym dzienniku Vaslava Nijinsky'ego.

Pamięć

11 czerwca 2011 roku w foyer Teatru Wielkiego odsłonięto pierwszą w Polsce rzeźbę polsko-rosyjskiego tancerza Wasława Niżyńskiego i jego siostry Bronisławy Niżyńskiej. Przedstawia ich w rolach fauna i nimfy z baletu L'après-midi d'un faune. Rzeźba została zamówiona przez Polski Balet Narodowy i wykonana z brązu przez znanego polsko-ukraińskiego rzeźbiarza Giennadija Jerszowa. Niżyńskiego sportretował również Auguste Rodin. Został odlany pośmiertnie w 1912 roku. Ernesto de Fiori stworzył swoją rzeźbę Młody mężczyzna (Niżyński) w 1914 roku.

Literatura

Petra van Cronenburg: Fascynacja Niżyńskim. Wydawnictwo Monsenstein i Vannerdat, Münster 2011, ISBN 978-3-86991-362-9

Richard Buckle: Nijinsky. Tłumaczenie: Jürgen Abel. Busse Seewald, Herford 1987, ISBN 3-512-00788-0 (wydanie oryginalne: Weidenfeld & Nicolson, London 1971).

Romola Nijinsky: Nijinsky. Bóg tańca. Tłumaczenie: Hans Bütow. Insel Verlag, Frankfurt am Main 1974 (Paperback edition: Insel Verlag, Frankfurt am Main 1981, ISBN 3-458-32266-3)

Peter Ostwald: Jestem Bogiem. Wasław Niżyński, Życie i szaleństwo. Tłumaczenie: Christian Golusda. Przedmowa John Neumeier. Europäische Verlagsanstalt, Hamburg 1997, ISBN 3-434-50066-9

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności