Wikibiopedia

 

Maria Bartusz

Maria Bartusz (ur. 28 września 1987 r.) jest polską zawodniczką badmintona, która rywalizuje w parabadmintonie w klasach WH1, WH1/2 i SH6 i zdobyła srebrne i brązowe medale na Mistrzostwach Świata i Europy.

Kariera

Na Mistrzostwach Świata 2015 w Aylesbury, Bartusz przegrała 7:21, 2:21 z Angielką Rachel Choong w półfinale. Brązowy medal podzieliła z Randiką Doling ze Sri Lanki. W deblu rywalizowała z Irlandką Emmą Farnham. Para pokonała w fazie grupowej Sarithę Gudeti i Ruhi Satish Shingade z Indii i przegrała z duetem Randika Doling/Nina Kersten ze Sri Lanki/Nowej Zelandii oraz Rebeccą Bedford/Rachel Choong z Anglii. W deblu mieszanym grała ze swoim rodakiem Grzegorzem Jednakim. W fazie grupowej pokonali Andrew Moorcrofta/Emmę Farnham z Irlandii i przegrali z Jackiem Shephardem/Rebeccą Bedford z Anglii oraz Prabhu Kanamadugu Gowdarem/Ruhi Satish Shingade z Indii.

Na Mistrzostwach Europy 2016 w Beek, singiel kobiet został rozegrany z udziałem pięciu zawodniczek w turnieju każdy z każdym. Za Rachel Choong i Rebeccą Bedford, Bartusz zdobyła brązowy medal, pozostawiając za sobą Irlandkę Emmę Farnham i Szkotkę Deidre Nagle. W deblu, w którym rywalizowali mężczyźni i kobiety, grała z Emmą Farnham, tak jak na poprzednich Mistrzostwach Świata. Przegrały oba mecze grupowe. W deblu mieszanym grała z Isaakiem Dalglishem z Anglii. Podobnie jak w przypadku singla kobiet, ta konkurencja również została rozegrana z pięcioma uczestnikami w turnieju każdy z każdym, a Dalglish/Bartusz zdobyli brązowy medal.

Na Mistrzostwach Świata 2017 w Ulsan Bartusz została wyeliminowana w półfinale przeciwko Rachel Choong, tym razem z wynikiem 4:21, 7:21, podobnie jak dwa lata wcześniej. Ponownie grała w deblu z Emmą Farnham z Irlandii. W fazie grupowej przegrały z Yasminą Eissą z Egiptu i Ruhi Satish Shingade z Indii. Wygrały mecze z Kobie Jane Donovan z Australii, Simone Emilie Meyer Larsen z Danii, Randiką Doling ze Sri Lanki i Carmen Giulianą Povedą Flores z Peru. W półfinale Bartusz i Farnham pokonały dwie polskie zawodniczki Darię Bujnicką i Oliwię Szmigiel 21:13, 21:11. W finale zmierzyły się z Rebeccą Bedford i Rachel Choong i przegrały z wynikiem 5:21, 8:21, zdobywając srebrny medal.

Bartusz rywalizował w konkursie mieszanym na Mistrzostwach Świata 2017 z Markiem Josephem Dharmai z Indii. Przegrali swój pierwszy mecz grupowy z Andrew Martinem i Rachel Choong, ale wygrali drugi z Kim Myung-hoonem z Republiki Korei i Yasminą Eissą. W ćwierćfinale zmierzyli się z Niall McVeigh z Irlandii i Carmen Giuliana Poveda Flores z Peru i przegrali mecz 20-22, 13-21.

Na Mistrzostwach Europy 2018 w Rodez, Bartusz wygrała mecze grupowe ze Szkotką Deidre Nagle i Rosjanką Iriną Borissovą, ale przegrała z Rebeccą Bedford. W półfinale Bartusz przegrała z Angielką Rachel Choong 6:21, 8:21 i podzieliła się brązowym medalem ze swoją rodaczką Oliwią Szmigiel. Grała w deblu z Deidre Nagle, gdzie przegrały wszystkie trzy mecze grupowe.

Podobnie jak dwa lata wcześniej, grała w deblu mieszanym na Mistrzostwach Europy 2018 z Isaakiem Dalglishem z Anglii. W fazie grupowej pokonali obu przeciwników - Fabiena Morata (Francja) z Simone Emilie Meyer Larsen (Dania) oraz Roberta Lainga (Szkocja) z Rebeccą Bedford (Anglia). W półfinale ograli Djordje Koprivica (Serbia) i Oliwię Szmigiel (Polska) i wygrali 21:18, 21:9. W finale przegrali z parą Andrew Martin/Rachel Choong 15:21, 13:21 i zdobyli srebrny medal.

Na Mistrzostwach Świata 2019 w Bazylei Bartusz została wyeliminowana w fazie grupowej, w której pokonała Kenijkę Ruth Mueni Nzioka i przegrała z Jayci Simon z USA i Rachel Choong. Nie startowała w deblu kobiet. Rywalizowała w grze mieszanej ze swoim rodakiem Grzegorzem Jednakim. W fazie grupowej przegrali z Andrew Martinem/Rachel Choong i wygrali z duetem USA Jake Petruzzelli/Jayci Simon. W ćwierćfinale przegrali z Didinem Taresoh z Malezji i Darią Bujnicką z Polski 10:21, 10:21.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności