Wikibiopedia

 

Dobrava Czocher

Dobrawa Czocher (ur. 12 września 1991 w Tczewie) - polska wiolonczelistka i kompozytorka.

Życie i twórczość

Czocher, która dorastała w muzycznej rodzinie, rozpoczęła edukację muzyczną w wieku siedmiu lat i uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Następnie studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u Piotra Hausenplasa oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Detmold u Alexandra Geberta.

Czocher grała w Junge Deutsche Philharmonie w 2017 roku. Od tego samego roku jest pierwszą wiolonczelistką Neue Philharmonie Berlin, a od 2018 roku solistką Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej.

Wraz z pianistką Hanią Rani nagrała swój debiutancki album Biała Flaga (2015), będący "neoklasyczną" interpretacją utworów polskiego zespołu rockowego Republika. Album dotarł do 34. miejsca polskiej listy przebojów. Ponownie wraz z Hanią Rani wydała album Inner Symphonies na Deutsche Grammophon w 2021 roku. Jej solowy album Dreamscapes (Modern Recordings / BMG Rights Management) został wydany w 2023 roku; prawie wszystkie samodzielnie skomponowane utwory muzyczne zawierają różne ścieżki wiolonczeli nałożone na siebie w procesie wielościeżkowym i przetworzone efektami.Czocher mieszka w Warszawie i Berlinie.

Nagrody i wyróżnienia

Czocher wygrała kilka konkursów solowych i kameralnych. W 2022 roku wraz z zespołem Rani otrzymała nagrodę Opus Klassik za najlepszy teledysk do utworu "Malasana".

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności