Wikibiopedia

 

Katarzyna Jakieła

Katarzyna Jakieła (ur. 12 grudnia 1987 w Sanoku) - polska biathlonistka.

Katarzyna Jakieła jest studentką i mieszka w Iwoniczu-Zdroju. Zawodniczka AZS AWF Katowice, trenowana przez Malwinę Wojtas. W biathlonie zaczęła startować w 2001 roku, a od 2004 roku jest członkinią reprezentacji Polski. Na arenie międzynarodowej Jakieła zadebiutowała w 2004 roku podczas Pucharu Europy Juniorów w biathlonie, gdzie w Obertilliach zajęła 54. miejsce w biegu indywidualnym i 61. w sprincie. W 2006 roku po raz pierwszy wzięła udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Presque Isle i zajęła 29. miejsce w biegu indywidualnym, 16. w sprincie, 22. w biegu pościgowym i 11. w sztafecie. W kolejnym roku nie ukończyła dwóch wyścigów w Martell. Ostatni raz wzięła udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Ruhpolding, gdzie zajęła 47. miejsce indywidualnie, 48. w sprincie i 12. w sztafecie.

Jakieła startuje w zawodach kobiet od 2008 roku. W swoim pierwszym wyścigu wzięła udział w Pucharze IBU w Obertilliach i zajęła 52. miejsce w wyścigu indywidualnym. W kolejnym sprincie zdobyła swoje pierwsze punkty zajmując 36. miejsce. Jej najlepszym wynikiem do tej pory jest 19. miejsce, osiągnięte w wyścigu indywidualnym w Osrblie. Pierwszym sukcesem dla kobiet był udział w Mistrzostwach Europy w biathlonie w 2009 roku w Ufie, gdzie zajęła 23. miejsce w biegu indywidualnym, 29. miejsce w sprincie i biegu pościgowym oraz 7. miejsce w sztafecie z Karoliną Pitoń, Katarzyną Leją i Magdaleną Kępką w finale.

W sezonie 2008/09 Jakieła po raz pierwszy została powołana do polskiej kadry A, z której w kolejnym sezonie ponownie wypadła, ponieważ polska kadra narodowa została znacznie zmniejszona w związku z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2010 w Vancouver, aby lepiej promować najsilniejszych sportowców. W sezonie 2010/2011 ponownie awansowała do kadry A.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności