Wikibiopedia

 

Magdalena Midgley

Magdalena Stefania Midgley (* 4 listopada 1952 w Bydgoszczy, Polska jako Magdalena Stefania Kędzierska; † 21 lipca 2014 w Biggar, Szkocja) była polsko-brytyjskim prehistorykiem.

Życie

Midgley urodziła się w Bydgoszczy jako córka Stefana Janusza Kędzierskiego, pilota Polskich Sił Powietrznych, i Zofii Marii Appelt. Dorastała ze swoimi dziadkami, projektantem przemysłowym Bruno Appeltem i jego żoną Bronisławą. Po ukończeniu szkoły w 1971 r. przyjęła zaproszenie od kuzyna, który wyemigrował do Szkocji po II wojnie światowej, na kurs języka angielskiego w Stevenson College w Edynburgu w 1972 roku. Pracowała również jako au pair. W październiku 1972 roku poznała nauczyciela języka Stephena Midgleya, którego poślubiła w maju 1973 roku.

W 1974 r. Midgley rozpoczął studia archeologiczne na Uniwersytecie w Edynburgu. Szybko wyspecjalizowała się w archeologii prehistorycznej i rozwinęła szczególne zainteresowanie neolitem północnej i środkowej Europy. Studia ukończyła w 1978 r. uzyskując tytuł magistra. W 1985 r. napisała pracę doktorską na temat pochodzenia i funkcji ziemnych długich kurhanów w Europie Północnej.

W kolejnych latach brała udział w licznych wykopaliskach. W 1989 r. została wykładowcą archeologii prehistorycznej na Uniwersytecie w Edynburgu. W 1997 r. została starszym wykładowcą. W sierpniu 2013 r. została powołana na katedrę europejskiej archeologii neolitycznej w Szkole Historii, Klasyki i Archeologii na Uniwersytecie w Edynburgu. Z powodu raka musiała zakończyć karierę nauczycielską w czerwcu 2014 roku. Midgley zmarła 21 lipca 2014 r. w szpitalu Kello w Biggar i została pochowana 30 lipca w Edynburgu.

W trakcie swojej działalności badawczej Midgley brała udział w wykopaliskach m.in. w Szkocji, Burgundii i Czechach. Odbyła również liczne podróże badawcze od Pirenejów po Skandynawię. Jej badania koncentrowały się na północnoeuropejskiej kulturze pucharów lejkowatych i megalitycznych miejscach pochówku. Dzięki monografii TRB Culture. The First Farmers of the North European Plain w 1992 r. opublikowała standardową pracę na temat kultury pucharów lejkowatych.

Pisma

Autorka

Pochodzenie i funkcja ziemnych długich kurhanów Europy Północnej (1985)

TRB Culture. Pierwsi rolnicy Niziny Północnoeuropejskiej (1992)

Monumentalne cmentarzyska prehistorycznej Europy (2005)

Megality Europy Północnej (2008)Wydawca

Antykwariusze przy megalitach (2009)

With Jeff Sanders: Lake Dwellings after Robert Munro. Proceedings from the Munro International Seminar. The Lake Dwellings of Europe 22 i 23 października 2010, Uniwersytet w Edynburgu (2012)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności