Wikibiopedia

 

Krzysztof Dobrek

Krzysztof Dobrek (ur. 18 września 1967 w Olkuszu) - polski muzyk (akordeon, kompozycja, aranżacja), który zasłynął przede wszystkim w dziedzinie world music.

Życie i twórczość

Dobrek nauczył się gry na akordeonie od swojego wujka w wieku siedmiu lat. W wieku 15 lat przeniósł się do Krakowa, gdzie pobierał klasyczne lekcje gry na fagocie i fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia. Po ukończeniu szkoły był członkiem różnych orkiestr klasycznych w Krakowie; występował także w teatrach jako muzyk i aktor. W ciągu dnia grał na klasycznym fagocie, a w nocy na keyboardzie jazz. Zainteresował się folklorem dzięki romskiej grupie, którą usłyszał na ulicy. W wieku 23 lat Dobrek przeprowadził się do Wiednia, gdzie przez sześć lat występował jako muzyk uliczny i wznowił grę na akordeonie.

W 1996 roku grupa muzyczno-kabaretowa Die Landstreich zaangażowała go jako akordeonistę, aranżera i kompozytora. Maria Bill zaangażowała go w 1997 r. do programów z chansons Édith Piaf i Jacquesa Brela; był także członkiem Acoustic Drive Orchestra (do jej rozwiązania w 2000 r.). W latach 1999-2001 grał w wiedeńskiej Tschuschenkapelle; w 2000 roku założył grupę Dobrek Bistro z rosyjską skrzypaczką Alioshą Biz (z którą wydał trzy albumy). W 2002 roku wraz z Rolandem Neuwirthem, Alegre Corrêa i Marwanem Abado połączyli muzykę najróżniejszych kultur. Ze swoją formacją Dobrek Brasil, do której należał Alegre Corrêa, wydał album w 2004 roku. Dobrek otworzył również 4. Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Wiedniu w 2003 roku wraz z akordeonistami Otto Lechnerem i Karlem Hodiną, był aktywny jako muzyk teatralny z Angizią (39 lat dla Leierkastenmann lub utwór dla Judenstadt), a także gra na odczytach Wolframa Bergera i Richarda Schubertha. Jego repertuar obejmuje również utwory Neue Wiener Concert Schrammeln. Komponuje również dla Angeliki Kirchschlager; w 2015 roku jego kompozycja Slavienna z tekstem Rolanda Neuwirtha została premierowo wykonana przez nią, Dobrek Bistro, Wiedeńską Orkiestrę Symfoniczną i Wiedeński Chór Chłopięcy podczas Wiener Festwochen.

Nagrody i wyróżnienia

Został uhonorowany jako najlepszy artysta folkowy i światowy w Plebiscycie Koncertowym 2003 i 2004.

Noty dyskograficzne

Maria Bill śpiewa Edith Piaf (1997, Extraplatte)

Die Landstreich: Stau (2001, Geco/Hoanzl)

Wiener Tschuschenkapelle: ... und davon (2001, Extraplatte)

Dobrek Brasil: Luz e Sombras (2004, Dobrorecords)

Dobrek - Biz - Abado - Neuwirth - Corrêa: 's geht eh! (2005, Dobrorecords)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności