Leopold "Poldek" Pfefferberg (* 20 marca 1913 w Krakowie; † 9 marca 2001 w Beverly Hills, Los Angeles), znany również jako Leopold Page, był jednym z polsko-żydowskich ocalałych z Holokaustu, którzy zostali zaliczeni do tak zwanych "Żydów Schindlera". Pracował jako konsultant i pomysłodawca zarówno powieści Lista Schindlera (1982), jak i hollywoodzkiego filmu Lista Schindlera (1993). W filmie zagrał go Jonathan Sagall.
Urodzony w żydowskiej rodzinie w Krakowie (ówczesne Austro-Węgry, obecnie Polska), Leopold Pfefferberg po ukończeniu szkoły uczęszczał na Uniwersytet Jagielloński i ukończył studia nauczycielskie i filozoficzne. Następnie pracował jako nauczyciel sportu w żydowskiej szkole średniej w Krakowie. Zawód ten wykonywał do początku II wojny światowej, kiedy to zamknięto wszystkie żydowskie szkoły. W 1939 r. wstąpił do polskiej armii, by walczyć przeciwko Wehrmachtowi podczas inwazji na Polskę. Pfefferberg został ranny nad Sanem i przewieziony do szpitala.
Po utworzeniu krakowskiego getta, posługując się fałszywymi dokumentami, podawał się za Niemca, aby móc odwiedzać rannych towarzyszy i matkę w szpitalu. Tam też poznał Oskara Schindlera, który właśnie przejął od Żydów podupadłą fabrykę naczyń emaliowanych. Schindler zlecił matce Pfefferberga, która była projektantką wnętrz, remont swojego mieszkania.
Po ewakuacji krakowskiego getta w marcu 1943 r. Pfefferberg został wysłany do obozu pracy przymusowej w Płaszowie, prowadzonego przez Amona Götha. Dzięki powiązaniom z Schindlerem, on i jego żona Ludmiła Pfefferberg, z którą miał dwoje dzieci, zostali umieszczeni na liście osób, które mogły zostać przeniesione do podobozu Brünnlitz na Morawach. Jako tak zwany Żyd Schindlera, Pfefferberg był jednym z niewielu z trzech milionów polskich Żydów, którym udało się przeżyć. Pfefferberg opisał Schindlera jako "współczesnego Noego".
Po zakończeniu II wojny światowej Pfefferberg przeniósł się do Budapesztu, a następnie do Monachium, gdzie założył szkołę dla dzieci uchodźców. W 1948 r. wyemigrował do USA, gdzie używał nazwiska "Leopold Page". Wraz z żoną Ludmiłą mieszkał w Los Angeles, gdzie prowadzili sklep z galanterią skórzaną w Beverly Hills.
W 1980 roku spotkał w swoim sklepie pisarza Thomasa Keneally'ego i pokazał mu dokumenty o Oskarze Schindlerze. Keneally okazał zainteresowanie i Pfefferberg został konsultantem przy książce Arka Schindlera. Pfefferberg wyjaśnił powody swojego zaangażowania w historię Schindlera: "Schindler uratował mi życie i teraz staram się zapewnić mu nieśmiertelność".
Po publikacji "Arki Schindlera" w 1982 roku, Pfefferberg próbował przekonać Stevena Spielberga do nakręcenia filmu na podstawie książki Keneally'ego. Według samego Pfefferberga, dzwonił do biura Spielberga co tydzień, aż w końcu zgodził się to zrobić po jedenastu latach. Pfefferberg pracował jako konsultant przy filmie fabularnym Lista Schindlera z 1993 roku i podróżował ze Spielbergiem do Krakowa, aby odwiedzić lokacje. Pfefferberg pojawia się również w filmie dokumentalnym Voices of People on the List, który znajduje się na płycie DVD z filmem Lista Schindlera.
Pfefferberg był założycielem "Oskar Schindler Humanities Foundation". Uzasadnił to słowami: "Tylko wtedy, gdy ta organizacja stanie się rzeczywistością, wypełnię swoje zobowiązania. Ponieważ jeśli nie będę już żył, a Żydzi Schindlera również umrą, ta organizacja i jej cel będą nadal istnieć".
Leopold Pfefferberg zmarł 9 marca 2001 r. w wieku 87 lat w swoim domu w Beverly Hills.
Strona Leopolda Pfefferberga. W: David M. Crowe: Oskar Schindler. A Biography. Eichborn Verlag, Frankfurt am Main 2005, ISBN 3-8218-0759-8, pp. 110-113.