Wikibiopedia

 

Mateo Jasik

Mateo Jasik (ur. 1978 we Wrocławiu), znany również jako Matthäus Jaschik, to polsko-niemiecki piosenkarz, raper i producent muzyczny, który stał się znany jako członek grupy Culcha Candela. Znany jest również pod pseudonimami Itchyban i Itchy.

Życie

Jasik dorastał we Wrocławiu do siódmego roku życia, a następnie przeprowadził się z matką do Berlina Zachodniego w połowie lat 80-tych. Po ukończeniu szkoły średniej, różnych stażach i tymczasowym pobycie w USA, w 2001 roku rozpoczął naukę w IBS International Business School w Berlinie, którą opuścił po trzech semestrach.

W 2001 roku Jasik założył w stolicy cykl imprez, który nazwał "Culcha Candela". Kontakty nawiązane w tym czasie i jego entuzjazm dla muzyki doprowadziły do powstania zespołu reggae/dancehall/hip-hop w połowie 2002 roku, który również nazwał Culcha Candela. Oprócz Jasika, który początkowo występował pod pseudonimem Itchyban (lub Itchy), wśród członków założycieli znaleźli się Johnny Strange i Lafrotino. Pierwszy album Culcha Candela Union Verdadera został wydany w 2004 roku i wszedł na niemiecką listę przebojów pod numerem 52. W międzyczasie Culcha Candela wydała sześć albumów studyjnych, zagrała ponad 900 koncertów i otrzymała różne platynowe i złote nagrody.

Oprócz pracy jako kompozytor i autor tekstów dla Culcha Candela, Jasik założył projekt "Itchino" z DJ Chino (również z Culcha Candela). Pracuje również jako producent i autor tekstów dla innych muzyków ze swoim zespołem "WIR" i pisze felietony dla magazynu IN razem z Chino. Użyczył również swojego głosu ptakowi Pedro w filmie Rio z 2011 roku.

W 2011 roku Jasik stał się znany szerszej publiczności jako członek jury Sing, wenn du kannst na RTL II. Był także gościnnym trenerem w Popstars na ProSieben i Helden von morgen na ORF. W dziesiątym sezonie Deutschland sucht den Superstar na RTL, dołączył do jury 5 stycznia 2013 roku obok Toma i Billa Kaulitzów oraz Dietera Bohlena. Kiedy Bohlen zaprosił piosenkarkę Andreę Berg do bycia dodatkowym sędzią w programie bez konsultacji z innymi członkami jury, Mateo Jasik skrytykował Bohlena i RTL zarówno podczas programu na żywo - co było wyjątkowym wydarzeniem w "Deutschland sucht den Superstar" - jak i w różnych mediach.

W marcu 2014 roku ogłoszono, że Jasik podpisał solowy kontrakt z Warner Music Group. Jego debiutancki singiel Isso został zapowiedziany na wiosnę, a album Unperfekt na maj 2014 roku. Isso został wydany w Niemczech i Austrii 9 maja 2014 roku. Drugi singiel Jasika, Unperfekt, posłużył jako ścieżka dźwiękowa do filmu Doktorspiele, a niemiecki aktor Max von der Groeben pojawił się w towarzyszącym mu teledysku.

Podczas kampanii wyborczej do Bundestagu w 2017 roku wspierał partię Die Urbane i pojawił się na przykład w ich reklamie wyborczej.

Dyskografia

Solo

Albumy

2014: UnperfektSingle

2011: Helluva Nite (Madcon feat. Maad*Moiselle & Itchy, wersja angielska z Ludacrisem)

2014: Isso

2014: Imperfect

2018: Partnaz in Crime

Itchino Sound

2010: Bouger Bouger (Zatańcz ze mną)

2010: Sail On (Stanfour feat. Itchino Sound)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności