Wikibiopedia

 

Leo Pinsker

Leo Pinsker (bardziej popularny wariant nazwiska: Leon Pinsker; także: Juda lub Jehuda Löb lub Leib Pinscher, jidysz לעאָן פינסקער Leon Pinsker, hebr. יהודה לייב פינסקר Jehūdah Lejb Pīnsker; ur. 13. grudnia 1821 r. w Tomaszowie Lubelskim, ówczesnym Królestwie Polskim w Imperium Rosyjskim; zm. 9 grudnia 1891 r. w Odessie) był lekarzem i dziennikarzem, a także pionierem syjonizmu.

Życie

Żydowski lekarz Leon Pinsker - syn Simchy Pinskera - który początkowo chciał zostać prawnikiem, ale musiał zdać sobie sprawę, że jako Żydowi odmówiono by mu kariery prawnika, przeszedł od popierania asymilacji do podkreślania żydowskiej narodowości oraz żydowskiej niezależności i emancypacji.

Pod wrażeniem pogromów w Imperium Rosyjskim po zamachu na Aleksandra II, zmatematyzował tę kwestię w swoim pamflecie Autoemancypacja! Mahnruf an seine Stammesgenossen von einem russischen Juden (1882), po raz pierwszy z całą wyrazistością odniósł się do żądania żydowskiego państwa narodowego, które było wielokrotnie podnoszone wcześniej (przez Mojżesza Montefiore, następnie Mojżesza Hessa w 1862 r. z Rzymem i Jerozolimą i innymi) i które stało się głównym żądaniem politycznego syjonizmu w 1897 r. wraz z Deklaracją Bazylejską sformułowaną zdecydowanie przez Teodora Herzla.

Pinsker reagował na coraz bardziej agresywny antysemityzm w ówczesnej Europie (zwłaszcza w Rosji). Początkowo zalecał Żydom asymilację i zachęcał ich do mówienia po rosyjsku. Kiedy w 1881 r. w Odessie wybuchły pogromy, Żydzi byli zaniepokojeni; wysiłki na rzecz asymilacji ustały. Wspierany przez rząd

Antysemityzm skłonił Pinskera do konfrontacji z sytuacją. Nie uważał już Oświecenia i ruchu Haskali za adekwatne dla rosyjskich Żydów i nie wierzył już, że ogólny humanizm jest środkiem przeciwdziałania nienawiści do Żydów.

Leo Pinsker podróżował po całej Europie pod wrażeniem pogromów w Rosji w 1881 roku. Rozprzestrzenianie się antysemityzmu, szczególnie w krajach "oświeconych", postrzegał jako "judeofobię", tj. chorobę psychiczną, w której wzajemnie wzmacniające się "pewniki" wskazywały na zbiorowe zaburzenie psychiczne ("Judofobia jest psychozą. Jako psychoza jest dziedziczna, a jako choroba dziedziczona od dwóch tysięcy lat jest nieuleczalna"). Jest to strach przed duchami, który wynika z faktu, że naród żydowski chodzi wśród żywych w niesamowitej postaci zmarłej osoby. Można go przezwyciężyć tylko wtedy, gdy upiorna forma żydowskiej egzystencji przestanie istnieć. Jest na to tylko jeden sposób - narodowe zmartwychwstanie narodu żydowskiego.

W swojej pracy Autoemancypacja, opublikowanej w 1882 r., doszedł do wniosku, że konieczne jest oddzielne państwo żydowskie i tym samym stał się pionierem syjonizmu. Pinsker został przewodniczącym ruchu, który nazwał się Chibbat Zion (Miłość do Syjonu). Chociaż w ramach ruchu dochodziło do walk partyjnych, Pinsker pozostał w służbie organizacji dzięki wsparciu barona Edmonda de Rothschilda.

W Niemczech większość Żydów odrzuciła postawę propagowaną przez Pinskera, woląc nadal walczyć o swoją integrację i uznanie. Berliński Komitet Organizacji Rosyjsko-Ukraińskich Syjonistów za Granicą (Organisazija russko-ukrainskich syjonistow sagranizei) zorganizował w styczniu 1922 r. spotkanie z okazji setnej rocznicy urodzin Pinskera, na którym przemawiali Chaim Bjalik, Kurt Blumenfeld, Heinrich Loewe, Vladimir Temkin i Israel A. Trivus.

Ostatnie dni Pinskera charakteryzowały się pesymizmem i oficjalnym odrzuceniem żydowskich planów imigracyjnych do Palestyny (Pinsker wcześniej rozważał możliwość osiedlenia się w Argentynie). Leon Pinsker zmarł w Odessie w 1891 roku.

Jego doczesne szczątki zostały pochowane na Górze Scopus w Jerozolimie w 1934 roku.

Teodor Herzl nie znał pism Pinskera przed końcem 1895 roku.

W 1883 r. został honorowym członkiem stowarzyszenia studenckiego Kadimah.

Pisma

Anon. [L. Pinsker]: "Autoemancypacja!" Wezwanie do współplemieńców od rosyjskiego Żyda. Berlin: Issleib, 1882

Literatura

Julius H. Schoeps: Palestine Love. Leon Pinsker, Antysemityzm i początki narodowego ruchu żydowskiego w Niemczech (= Studien zur Geistesgeschichte, vol. 29). Philo, Berlin/Wiedeń 2005, ISBN 3-86572-530-9.

Marlies Bilz: Hovevei Zion w erze Leo Pinskera. Lit, Hamburg 2007, ISBN 978-3-8258-0355-1 (Eastern Europe 42), (Równocześnie: Hamburg, Univ., Diss., 2006).

Scott Ury: Autoemancypacja. W: Dan Diner (red.): Encyclopaedia of Jewish History and Culture (EJGK). Tom 1: A-Cl. Metzler, Stuttgart/Weimar 2011, ISBN 978-3-476-02501-2, pp. 209-213.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności