Wikibiopedia

 

Wilhelm Grimsmann

Wilhelm Krystian Grimsmann (* 8 listopada 1883 w Eddelak, Szlezwik-Holsztyn; † 22 marca 1940 w obozie koncentracyjnym Stutthof) był polskim drukarzem, dziennikarzem i działaczem. Został zamordowany jako przedstawiciel Polonii w Gdańsku.

Życie

Grimsmann był synem szewca Petera Grimsmanna i Józefy z domu Kozłowskiej. Jego owdowiała matka przeprowadziła się do Gniezna w 1887 r., gdzie ukończył szkołę średnią i rozpoczął praktykę jako drukarz. Powołanie do wojska zaprowadziło go w 1903 r. do Gdańska, gdzie następnie zamieszkał. Grimsmann działał w różnych organizacjach polonijnych, w tym w "Lutni", "Jedności" i Towarzystwie Młodzieży Handlowej, którego był współzałożycielem w 1908 roku. W 1919 roku był zaangażowany w założenie Chóru Moniuszkowskiego, a cztery lata później "Gdańskiej Macierzy Szkolnej".

W 1904 r. Grimsmann rozpoczął staż w "Gazecie Gdańskiej", a w lipcu 1912 r. został zatrudniony na pełen etat jako dziennikarz. W okresie Wolnego Państwa Gdańskiego (1921-1939) redagował lokalne wydanie "Gazety" oraz niemiecką gazetę "Deutsche Morgenausgabe" "Gazety Gdańskiej" i "Dziennika Gdańskiego". Grimsmann ściśle współpracował z redakcjami innych polskich czasopism wydawanych w Gdańsku. Sześciokrotnie stawał przed sądem za rzekome znieważenie władz Senatu w publikacjach polonijnych. 28 maja 1933 r. gdańska NSDAP przejęła władzę absolutną większością głosów w Zgromadzeniu Ludowym Wolnego Miasta.

Grimsmann miał dwóch synów i córkę z Anną Mrozewską.

Śmierć

Wilhelm Krystian Grimsmann został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof 22 marca 1940 roku. Jego żona została deportowana 20 kwietnia 1940 r. i zmarła w obozie koncentracyjnym Ravensbrück 28 marca 1943 r. Grimsmann ma grób honorowy na cmentarzu Zaspa w Gdańsku.

Wśród 76 osób straconych w Wielki Piątek 1940 r. znaleźli się m.in. syn Grimsmanna Zygmunt, poseł Antoni Lendzion oraz księża Bronisław Komorowski i Marian Górecki. Przed egzekucją oprawcy w szyderczy sposób zwrócili uwagę na dzień ukrzyżowania Jezusa.

Syn Grimsmanna Zygmunt (* 1910) pracował jako asystent na Poczcie Polskiej w Gdańsku. Na początku wojny został aresztowany 1 września 1939 r. i internowany w Szkole Wiktorii do czasu przymusowych robót na Westerplatte i w Stutthofie.

Pisma

Jako redaktor: Żeglarz Polski. Czasopismo miesięczne poświęcone sprawom żeglugi morskiej i rzecznej ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i zadań żeglugi polskiej. Drukarnia Towarzystwa Wydawniczego Pomorskiego, Gdańsk 1922-1931.

Literatura

Gabriela Danielewicz, Maria Koprowska, Mirosława Walicka: Polki w Wolnym Mieście Gdańsku. Gdańsk 1985.

Danuta Drywa: Polnische Frauen aus Pommern im Konzentrationslager Ravensbrück. In: Zeszyty Muzeum Stutthof. Nr. 3, Band 13 (2015).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności