Wikibiopedia

 

Darek Pala

Darek Pala (* 1967 w Częstochowie), znany również jako Dariusz Pala, jest polskim malarzem.

W latach 1982-1987 uczęszczał do Liceum Plastycznego im. J. Malczewskiego w swoim rodzinnym mieście. Po ukończeniu liceum, do 1992 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Litografii pod kierunkiem Romana Żygulskiego (1951-2014). Od 1993 roku mieszka i pracuje w Warszawie, a w latach 1998-2010 w Miami, skąd powrócił do Warszawy. W 2015 roku obronił doktorat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu pod kierunkiem Anny Wojdały-Markowskiej (* 1964) na temat wpływu malarskich możliwości projektowych na formę przestrzenną dzieła.

Od 1991 roku jego prace były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą (Niemcy, Finlandia, Francja, Holandia, Kanada, Luksemburg, Hiszpania, Węgry, USA), w tym na wystawach indywidualnych w Muzeum Miasta Częstochowy (2018) i Muzeum Ziemi w Błoniu (2019). Pala maluje kompozycje figuratywne i martwe natury, a także pracuje rzeźbiarsko z drewnem, pleksi i metalem. Jego twórczość charakteryzuje się silnie kontrastującą kolorystyką, najchętniej opartą na trzech barwach podstawowych. Ta triada daje początek charakterystycznej estetyce jego obrazów. Pierwotnie używane do przedstawiania pozornie anegdotycznych scen rodzajowych, jego późniejsze prace składają się z bardziej zredukowanych obrazów, które zmierzają w kierunku abstrakcji.

Literatura

Pala Adieu, katalog wystawy; Galeria Art - Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg Warszawski (red.), listopad 1998 (jęz. polski/angielski)

Darek Pala, Made in U.S.A., katalog wystawy; Galeria Art - Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg Warszawski (red.), grudzień 2000 (polski/angielski)

Darek Pala, Akwaria, katalog wystawy; Galeria Art - Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg Warszawski (red.), grudzień 2002 (polski/angielski)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności