Wikibiopedia

 

Janusz Guńka

Janusz Guńka (ur. 1 stycznia 1961 w Chochołowie) - były polski kombinator norweski.

Kariera

Guńka podczas swojej kariery reprezentował Wisłę-Gwardię Zakopane. Na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym w 1977 roku w St. Croix zajął 29. miejsce w skokach narciarskich. Rok później zajął 41. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym w Murau w 1978 roku. W lutym 1979 r. wygrał konkurs skoków narciarskich podczas Zimowej Spartakiady w Borșa, wyprzedzając wschodnioniemieckich sportowców Norberta Maischke i Olafa Schmidta.

Guńka większość swojej kariery spędził jako zawodnik kombinacji norweskiej. Z drużyną zajął ósme miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w 1980 roku w Örnsköldsvik. W grudniu 1983 roku wziął udział w Pucharze Świata w Oberwiesenthal, ale nie zdobył punktów. Na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld w 1985 roku zajął szóste miejsce wraz z Tadeuszem Bafią i Karolem Kołtasiem. Dwa lata później, wraz ze Stanisławem Ustupskim i Tadeuszem Bafią, zajął dziesiąte miejsce na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie w 1987 roku.

Na poziomie krajowym zdobył pięć indywidualnych medali w kombinacji norweskiej, ale był w stanie zdobyć tytuł mistrzowski tylko z drużyną.

Dane osobowe

Żona Guńka Halina Guńka jest byłą biegaczką narciarską, biathlonistką i olimpijką. Bardzo prawdopodobne, że Ryszard Guńka jest jego bratem. Po zakończeniu kariery przeniósł się do Thunder Bay.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności