Wikibiopedia

 

Tomasz Kałużny

Tomasz Kałużny (* 1965 w Poznaniu, Polska) jest polskim śpiewakiem operowym, operetkowym i pieśniarskim w barytonowej skali głosu.

Życie i kariera artystyczna

Tomasz Kaluzny studiował śpiew w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Mariana Kouby. Ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym i Teatralnym w Monachium u Hanno Blaschke, Petera Kertza i Helmuta Deutscha. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich u Edith Mathis, Seny Jurinac i Jana-Hendrika Rooteringa.

Jego szkolenie wokalne obejmowało występy gościnne w Prinzregententheater w Monachium, Polskiej Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatrze w Pforzheim, Teatrze w Regensburgu i Margravial Opera House. Baryton występował również na Festiwalu w Hersfeld, Festiwalu Richarda Straussa w Garmisch-Partenkirchen, w Tokio i Kapsztadzie.

Od sezonu 2006/2007 jest stałym członkiem zespołu Teatru w Ulm. Śpiewał tam Ottone (Koronacja Poppei), Księcia Ottokara (Der Freischütz), Barona Wepsa (Der Vogelhändler), Geronio (Il turco in Italia), Marullo (Rigoletto), Sędziego Turpina (Sweeny Todd), Bonafede (Il mondo della luna), Papagena (Czarodziejski flet) i tytułową rolę w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego.

Jako śpiewak pieśni podróżował do Szwajcarii, Włoch, Austrii, Belgii, Francji i Holandii. Występował na Festival MúsicaMallorca w Palmie w 2005, 2006 i 2008 roku, ostatnio z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną oraz z ariami Belliniego, Verdiego, Rossiniego i Pucciniego podczas Viva L'Opera: Homenaje a Maria Callas.

Dyskografia

Salve Regina (1998, Koch International)

Richard Strauss: Guntram (kompletne nagranie) (Arte Nova, Sony BMG)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności