Wikibiopedia

 

Kasimir Ławrynowicz

Kasimir Ławrynowicz (* 21 marca 1941 w Hoduciszkach (lit. Adutiškis), Litwa; † 21 lutego 2002 w Kaliningradzie) był polsko-rosyjskim matematykiem, astronomem i historykiem nauki w Kaliningradzie i Olsztynie.

Życie

Wielu Polaków z Litwy i Białorusi nosi nazwisko Ławrynowicz. Do dziś 75% mieszkańców Hoduciszek to Polacy. Przodkowie Kasimira ze strony matki i ojca mieszkali na południowo-wschodnim pograniczu Litwy od 200 lat. Jego ojciec Kleofas Ławrynowicz był nauczycielem języka polskiego i historii w gimnazjum w Hoduciszkach.

Swojemu ostatniemu synowi nadał imię Kazimierz Bolesław na pamiątkę Kazimierza III i Bolesława I. Kleofas został zamordowany przez swoich byłych litewskich uczniów 20 maja 1942 roku. Dobrowolnie pomogli litewskiej policji, która rozstrzelała 412 Polaków. Po tym, jak oficer Wehrmachtu i niemiecki urzędnik cywilny zostali zabici przez sowieckich partyzantów, Wehrmacht zażądał w odwecie śmierci dwukrotnie 200 Polaków - mimo że Polacy nie mieli nic wspólnego z partyzantami. Litwini - którzy walczyli z Niemcami przeciwko Polakom i Rosjanom w latach 1941-1944 - byli z tego zadowoleni. Matka Weroniki przeprowadziła się do Snamenska (Kaliningradu), dawnego Wehlau, wraz z szóstką dzieci w 1949 roku. W tamtejszej szkole średniej Lawrynowicz mówiła po rosyjsku, a w domu po polsku.

W latach 1959-1964 Lawrynowicz studiował matematykę i astronomię na Leningradzkim Uniwersytecie Państwowym im. Tam uzyskał swój pierwszy stopień doktora (Kandidat nauk) z rozprawą na temat ruchu specjalnego typu satelity. Jego druga rozprawa doktorska (1972, również w Leningradzie) odnosi się do jego późniejszych badań historycznych: "Besselowska reforma astronomii praktycznej i podstawy Szkoły Astronomicznej w Pułkowie". Praca pokazuje kluczową funkcję badań Friedricha Wilhelma Bessela w Obserwatorium w Królewcu.

Lawrynowicz przyjechał do Kaliningradu w 1964 roku. Na Kaliningradzkim Uniwersytecie Państwowym do 1969 r. był asystentem na Wydziale Mechaniki Nieba, a następnie na Wydziale Matematyki. Tutaj kontynuował nauczanie na Wydziale Matematyki, ostatecznie habilitując się w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych w 1991 roku.

Nie tylko badał literaturę niemiecką i rosyjską, ale także odwiedził w większości zniszczone miejsca nauki w Królewcu: obserwatorium, pozostałości uniwersytetu i groby uczonych. W 1989 roku opublikował książkę o Friedrichu Wilhelmie Besselu w wydawnictwie Rosyjskiej Akademii Nauk. Wersja niemiecka została wydrukowana sześć lat później. Jego historia Uniwersytetu Albertusa w Królewcu, napisana w języku rosyjskim, została również opublikowana w 1995 roku. Dietrich Rauschning zredagował niemieckie wydanie dla grupy roboczej w Getyndze w 1999 roku. Książka rzuca światło na wpływ Albertiny na "sąsiednie" uniwersytety w Berlinie, Gdańsku, Warszawie, Pradze, Dorpacie, Pułkowie, Leningradzie i Moskwie.

Podczas rozpadu Związku Radzieckiego Kasimir Ławrynowicz zorganizował polską mniejszość w obwodzie kaliningradzkim. Wcześniej było to surowo zabronione ze względu na strach rosyjskich przywódców przed polskimi ideami wolnościowymi. Ławrynowicz był pierwszym przewodniczącym tej mniejszości i redaktorem polskiego miesięcznika "Głos znad Pregoły". Obecnie redaktorem jest córka Kasimira, Maria Ławrynowicz-Szczepaniak. Od 1995 roku do śmierci Ławrynowicz pracował jako profesor matematyki w Olsztynie w Wyższej Szkole Pedagogicznej, która od 1999 roku jest częścią Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W Olsztynie był bardzo zaangażowany w działalność Fundacji Borussia. Nie mając jeszcze 61 lat, zmarł na ostrą chorobę płuc.

Odznaczenia

Medal Obywatelski Gminy Królewiec (1996)

Zobacz także

Historia Litwy#Druga wojna światowa

Obserwatorium w Pułkowie

Cmentarz uczonych (Królewiec)

Lekarz#Ukraina i Rosja

Dzieła

Friedrich Wilhelm Bessel. Birkhäuser, Basel 1995 GoogleBooks

Albertina. O historii Uniwersytetu Albertusa w Królewcu w Prusach. Duncker & Humblot 1999.

Katalogi bibliotek Królewca z czasów wojny siedmioletniej, w: Axel E. Walter (red.): Königsberger Buch- und Bibliotheksgeschichte (2004), s. 325-351. ISBN 978-3412085025.

Literatura

Eberhard Neumann-Redlin von Meding: Nekrolog profesora Kazimierza Ławrynowicza. Königsberger Bürgerbrief 58 (2002), pp. 68-69.

Rosyjskie linki internetowe

Wspomnienia studenta

КАЗИМИР ЛАВРИНОВИЧ (Administracja miasta Kaliningrad)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności