Wikibiopedia

 

John Alcock (pilot)

Sir John William Alcock KBE (* 5 listopada 1892 w Heaton Moor, Manchester; † 18 grudnia 1919 w Rouen, Francja) był brytyjskim pilotem. Wraz ze swoim nawigatorem Arthurem Whittenem Brownem, Alcock wykonał pierwszy lot bez międzylądowania przez Atlantyk w dniach 14/15 czerwca 1919 roku.

Życie

John Alcock ukończył szkołę w 1908 roku i początkowo pracował w warsztacie motocyklowym. Zainteresował się lataniem i został zatrudniony jako mechanik w fabryce samolotów. Nauczył się latać w 1911 roku i zdał egzamin na pilota 16 listopada 1911 roku. Podczas I wojny światowej został pilotem testowym i instruktorem latania. W grudniu 1916 r. został schwytany przez Turków w Macedonii. Został oficjalnie zwolniony z wojska w stopniu kapitana 10 marca 1919 roku.

W grudniu tego samego roku rozbił się w pobliżu Rouen podczas lotu do Paryża i wkrótce potem zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Pierwszy transatlantycki lot bez międzylądowania

W dniach 14/15 czerwca 1919 r. John Alcock i Arthur Whitten Brown zostali pierwszymi ludźmi, którzy przelecieli Atlantyk bez międzylądowania z zachodu na wschód samolotem Vickers Vimy. Lot wystartował o 13:45 czasu lokalnego w St. John's w Nowej Fundlandii, a wylądował 16 godzin i 12 minut później w pobliżu Clifden w Irlandii po przeleceniu 1980 mil morskich (3667 km).

Lot odbył się specjalnie przerobionym bombowcem Vickers Vimy, który został opracowany jako bombowiec dalekiego zasięgu podczas pierwszej wojny światowej. Podczas lotu Brown musiał wyjść z kokpitu, aby uwolnić jeden z dwóch silników z lodu. Alcock i Brown wygrali nagrodę w wysokości 10 000 funtów za pierwszy lot bez międzylądowania przez Atlantyk, którą właściciel londyńskiej gazety Daily Mail, Lord Northcliffe, zaoferował w 1913 roku i odnowił w 1918 roku. Podczas lądowania okazało się, że wybrane "zielone pole" jest częścią torfowiska Derrygimlagh, przez co koła zapadły się w bagno, a samolot obrócił się na nosie. Alcock i Brown nie odnieśli żadnych obrażeń.

Silnik został opracowany przez Harry'ego Ricardo, a zoptymalizowane paliwo lotnicze zostało dostarczone przez Royal Dutch Shell Company za pośrednictwem Roberta Waleya Cohena.

Po locie Alcock i Brown otrzymali nagrodę pieniężną od Winstona Churchilla w Londynie, a następnego dnia zostali pasowani na rycerzy Orderu Imperium Brytyjskiego przez króla Jerzego V. Uwaga Lorda Northcliffe'a, który stwierdził, że to dobry znak na przyszłość, że lot rozpoczął się w jednym kraju Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a zakończył w innym - w czasie, gdy Irlandia intensywnie dążyła do niepodległości - wywołała furorę w Irlandii.

Pomnik w Connemara, na południe od Clifden, upamiętnia ten lot. Wyspa Alcock Island u zachodnich wybrzeży Grahamland na Antarktydzie również została nazwana na cześć Johna Alcocka.

Transatlantycki lot Alcocka i Browna został uznany za "narodowe wydarzenie historyczne" przez rząd Kanady w dniu 31 maja 1950 r., zgodnie z sugestią Historic Sites and Monuments Board of Canada.

Zobacz także

R34 pokonał Atlantyk non-stop w obu kierunkach jako sterowiec.

Samotny lot Lindbergha

James Fitzmaurice

Hermann Köhl, lot transatlantycki ze wschodu na zachód

Ehrenfried Günther Freiherr von Hünefeld, lot transatlantycki ze wschodu na zachód

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności