Wikibiopedia

 

Geoffrey de Havilland

Sir Geoffrey de Havilland (* 27 lipca 1882 w Haslemere, Surrey; † 21 maja 1965 w Watford) był brytyjskim pionierem lotnictwa i projektantem.

Życie

Geoffrey de Havilland był synem anglikańskiego pastora (wikariusza) Charlesa de Havillanda i kuzynem Waltera Augustusa de Havillanda, ojca aktorek Olivii de Havilland i Joan Fontaine. Po ukończeniu szkoły inżynierskiej de Havilland początkowo zainteresował się budową samochodów i motocykli. Jednak po ślubie z Louise w 1907 roku i otrzymaniu prezentu w wysokości 1000 funtów od dziadka - równowartość około 121 000 funtów w 2019 roku - poświęcił się wyłącznie opracowywaniu, budowaniu i lataniu samolotami aż do śmierci.

Jego pierwszy projekt, który rozpoczął w 1908 roku i zbudował wraz z żoną i Frankiem Hearle, został zniszczony podczas dziewiczego lotu w Seven Barrows w pobliżu Litchfield w hrabstwie Hampshire w grudniu 1909 roku. Metodą prób i błędów w końcu nauczył się latać i był uczniem Hildy Hewlett w jej szkole latania w Brooklands. Jego drugi projekt, F.E.1, odniósł sukces i został zakupiony przez brytyjskie Ministerstwo Wojny.

Początkowo został zatrudniony w HM Balloon Factory (później znanej jako Royal Aircraft Factory) w Farnborough, gdzie stworzył standardowy samolot Brytyjskich Sił Powietrznych na początku I wojny światowej, B.E.2. W 1914 roku przeniósł się do Airco, gdzie zaprojektował udane samoloty frontowe, takie jak Airco DH.2 i Airco DH.4. Sam został głównym pilotem testowym i latał na wszystkich nowych modelach. Po wojnie przejął firmę Airco w 1920 roku i przemianował ją na De Havilland Aircraft Company.

W latach 20. niektóre z jego projektów, takie jak de Havilland DH.71 Tiger Moth, osiągnęły kilka rekordów świata. Seria Moth stała się znana na całym świecie, a niezliczeni piloci na całym świecie nauczyli się na niej latać; wiele z tych samolotów lata do dziś.

W czasie II wojny światowej szczególną sławę zyskał de Havilland DH.98 Mosquito. Ze względu na swoje osiągnięcia i zasługi, w 1944 roku de Havilland został kawalerem ("Sir").

Dwóch z jego trzech synów zginęło w katastrofach lotniczych w samolotach De Havilland Aircraft Company w tym okresie, pierwszy, John, podczas lotu testowego w Mosquito podczas wojny w 1944 roku, drugi, Geoffrey de Havilland Junior, w De Havilland DH.108 Swallow w 1946 roku, próbując zostać pierwszym pilotem, który przełamał barierę dźwięku. Jego pierwsza żona Louise zmarła wkrótce potem na raka, a de Havilland ożenił się ponownie w 1951 roku.

Na początku lat 50. firma de Havilland wprowadziła na rynek pierwszy na świecie samolot komercyjny z napędem odrzutowym - Comet. Jednak pierwszy samolot tego typu rozbił się z początkowo niewyjaśnionych przyczyn, dlatego eksploatacja tych samolotów została zakazana. Po tym, jak ostatecznie zidentyfikowano zmęczenie materiału w kabinie ciśnieniowej jako przyczynę, nawet ulepszone modele następców nie mogły być już sprzedawane.

Po katastrofie Cometa firma de Havilland została przejęta przez Hawker Siddeley w 1959 roku. Do tego czasu szefem firmy był Sir Geoffrey de Havilland. Havilland Point, cypel na Antarktydzie, nosi jego imię na jego cześć.

Literatura

Kurt W. Streit, John W. R. Taylor: Historia lotnictwa. Künzelsau: Sigloch Service Edition, 1975, pierwszy Londyn: New English Library, 1972 (z listą źródeł zdjęć i szczegółowym indeksem; zwłaszcza rozdział Wielcy projektanci i ich praca: Geoffrey de Havilland, s. 322-327: ze zdjęciem portretowym Sir Geoffreya de Havillanda oraz ilustracjami i opisami opracowanych przez niego typów samolotów).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności