Wikibiopedia

 

William Alexander (polityk, 1874)

Sir William Alexander KBE CB CMG DSO (ur. 4 maja 1874 w Glasgow; zm. 29 grudnia 1954) - szkocki polityk i brytyjski generał brygady.

Życie

Alexander urodził się w 1874 roku. Rozpoczął karierę wojskową w armii brytyjskiej i awansował do stopnia generała brygady. W wyniku swojej służby Alexander został kilkakrotnie odznaczony. Był Rycerzem Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego i Towarzyszem Orderu Łaźni, Orderu Świętego Michała i Świętego Jerzego oraz Distinguished Service Order.

Kariera polityczna

Od 1918 r. Unionistyczny premier Andrew Bonar Law zasiadał w Izbie Gmin w okręgu wyborczym Glasgow Central. Law nie wystartował w wyborach powszechnych w 1923 roku. Zamiast niego o mandat w okręgu ubiegał się jego partyjny kolega Alexander. Jego przeciwnikami byli polityk Partii Pracy Edward Rosslyn Mitchell i liberał Harold Tennant. W dniu wyborów Alexander zwyciężył nad kandydatem Partii Pracy większością zaledwie 416 głosów i po raz pierwszy wszedł do Izby Gmin. W kolejnych wyborach Alexander bronił swojego mandatu przed różnymi politykami Partii Pracy: w 1924 r. przed Jamesem Dundasem White'em, w 1929 r. przed Craigiem Aitchisonem, w 1931 r. przed Williamem Henrym Porteousem Martinem i w 1935 r. przed R.R. Stokesem. Alexander nie wystartował w wyborach powszechnych w 1945 r. i zrezygnował z zasiadania w Izbie Gmin. Wybory wygrał jego partyjny kolega James Hutchison.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności