Wikibiopedia

 

Damian Izdebski

Damian Izdebski (ur. 15 czerwca 1976 r. w Siedlcach, Polska) jest austriackim przedsiębiorcą, autorem i byłym kierowcą rajdowym polskiego pochodzenia. Stał się znany szerokiej publiczności jako założyciel firmy DiTech zajmującej się handlem IT.

Życie

Rodzina Damiana Izdebskiego przeprowadziła się z Warszawy do Wiednia w 1992 roku, gdzie uczęszczał do akademii handlowej, a po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia informatyki biznesowej na Politechnice Wiedeńskiej. W latach 1995-1997 pracował dla wiedeńskiej firmy informatycznej jako programista. W 1997 r. zaczął świadczyć usługi IT jako niezależny przedsiębiorca. W 1999 r. wraz ze swoją pierwszą żoną, Aleksandrą Izdebską, założył spółkę DiTech GmbH, która w 2012 r. stała się internetowym sprzedawcą elektroniki o najwyższych obrotach w Austrii, osiągając obrót netto w wysokości 120 mln euro. Od 2010 r. Izdebski występował również jako menedżer zespołu wyścigowego i kierowca DiTech Racing Team w rajdowych mistrzostwach Austrii.

W 2014 r. firma DiTech niespodziewanie stała się niewypłacalna. Domeny i prawa do znaków towarowych sklepu internetowego zostały wykupione przez konkurencyjną firmę e-tec. W następstwie niewypłacalności Izdebski doświadczył osobistego kryzysu. Przyjaciel umożliwił mu spędzenie kilku tygodni w Kalifornii, gdzie poznał z pierwszej ręki amerykańską kulturę porażki, która postrzega niepowodzenie jako szansę na nowy start. W trakcie pobytu był zapraszany na liczne prelekcje i wykłady, m.in. na Uniwersytecie Stanforda, gdzie opowiadał o swoich doświadczeniach. Izdebski zdał sobie sprawę, że dzięki bankructwu nauczył się wiele o przedsiębiorczości i postanowił opublikować swoje spostrzeżenia w formie książki. Jego książka "My Best Mistakes. #startupagain został opublikowany w 2015 roku i przyciągnął dużą uwagę mediów. Izdebski dzieli się również swoimi doświadczeniami jako konsultant biznesowy ("Business Sparring") i prelegent, np. w programie Puls4 "FuckUp-Show".

Nowy start jako przedsiębiorca

W 2015 r. Izdebski i Fabian Zeeb założyli w Wiedniu firmę informatyczną "techbold", która specjalizuje się w rozwiązaniach IT dla MŚP. W tym samym roku z pomocą inwestorów Stefana Kalteisa, Michaela Altrichtera i Johanna "Hansi" Hansmanna powstała "techbold technology Group AG". Techbold koncentruje się na rozwoju nieorganicznym poprzez przejmowanie innych dostawców usług IT. 13. przejęcie zostało ogłoszone na początku 2023 roku.

Private

Damian Izdebski był żonaty z Aleksandrą Izdebską od 1998 do 2017 roku. Ma dwoje dzieci z tego małżeństwa. Od 2019 roku jest żonaty z przedsiębiorcą Nadine Izdebski. Para ma jedną córkę.

Książka

Damian Izdebski: Moje najlepsze błędy. #startupagain. Stein Verlag 2015 - ISBN 978-3-901392-55-9.

Rajdowe sukcesy

W 2010 roku Damian Izdebski założył DiTech Racing Team wraz z kierowcą rajdowym Beppo Harrachem. Harrach został rajdowym mistrzem Austrii w 2011 r., a Izdebski zdobył tytuł mistrza kraju w Dywizji III. DiTech Racing Team wygrał również klasyfikację zespołową w 2011 r. i otrzymał nagrodę w klasie innowacji dla paliw alternatywnych. W 2012 roku Harrach i Izdebski zajęli drugie miejsca w swoich klasach.

Wyróżnienia i nagrody

2006 Wprowadzony do Galerii Sław magazynu elektronicznego e-media

2009 Finalista nagrody Austriak Roku w kategorii zarządzanie przedsiębiorstwem (wraz z Aleksandrą Izdebską)

2009 Finalista konkursu Przedsiębiorca Roku przyznawanego przez Ernst & Young Austria

2012 Nagroda państwowa Republiki Austrii za szczególne osiągnięcia gospodarcze dla firmy DiTech

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności