Wikibiopedia

 

Jan Jarosławski

Jan Jarosławski (* 25 maja 1925 w Łodzi, Polska) był profesorem na Uniwersytecie w Bremie w Katedrze Teorii Politycznych Systemów Rządów w latach 1972-1990. Zasłynął przede wszystkim z wszechstronnej analizy socjologii partii komunistycznej.

Biografia

Jarosławski został deportowany z warszawskiego getta do obozu koncentracyjnego Auschwitz w 1943 roku i doświadczył końca II wojny światowej podczas jednego z marszów śmierci, które miały miejsce w trakcie likwidacji niemieckich obozów koncentracyjnych, kiedy armia amerykańska wkroczyła do Górnego Palatynatu.

Po wojnie wrócił do rodzinnej Łodzi, gdzie studiował socjologię. Pod koniec lat 40. ożenił się z Haliną Jarosławską (1922-2016), którą znał od czasów studiów w Warszawie. We wczesnych latach powojennych, po ukończeniu studiów, pracował jako socjolog w Państwowym Instytucie Studiów Miejskich (obecnie Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), a następnie pracował w redakcji czasopisma politycznego Nowe Drogi, dopóki cała rodzina nie wyemigrowała z Polski jesienią 1968 roku z powodów politycznych i osiedliła się w Republice Federalnej Niemiec w Fischerhude koło Bremy. W 1972 r., w okresie założycielskim, został powołany na Uniwersytet w Bremie. Jego żona Halina Jarosławska również wykładała na Uniwersytecie w Bremie w latach 1972-1987 jako profesor ekonomii politycznej.

Na jego poglądy polityczne i naukowe duży wpływ wywarł toczący się dyskurs z polskim filozofem Leszkiem Kołakowskim, z którym łączyła go dozgonna przyjaźń.

Po przejściu na emeryturę (1990) przez pięć lat prowadził "dziennik polityczny". W nim, jako kronikarz swoich czasów, odnotowywał wybitne wydarzenia tego okresu (1991-1995), obfitującego w przewroty i konflikty krajowe i międzynarodowe, które komentował także z unikalnej perspektywy opartej na doświadczeniu wojennym.

Dzieła

Teoria rewolucji socjalistycznej. Przedmowa Leszka Kołakowskiego. Hoffmann i CDie Intellektuellen und der Sozialismus, Nomos, Baden-Baden, 1981, (tłumaczenie z polskiego Edda Werfel) ISBN 3-7890-0690-4.

The Marxist Movement and the Polish Question, Nomos, Baden-Baden, 1989, (tłumaczenie z polskiego Robert Jarosławski) ISBN 3-7890-1767-1

Eseje Jana Jarosławskiego online, pod redakcją Roberta Jarosławskiego: https://robertjaros.substack.com/

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności