Wikibiopedia

 

Chaim Engel

Chaim Engel (* 10 stycznia 1916 r. w Brudzewie, Polska; † 4 lipca 2003 r. w New Haven, Connecticut) został deportowany wraz z bratem i innymi 2000 Żydami w transporcie więźniów do obozu zagłady w Sobiborze, gdzie przybył 6 listopada 1942 roku. Chaim Engel był aktywnie zaangażowany w powstanie zbrojne w Sobiborze.

Życie

Chaim Engel był synem Szmuela i Freidy.

Chaim Engel i 27 innych więźniów nie zostali zapędzeni do komór gazowych, ale wybrani do pracy. W obozie pracował w sortowni odzieży, gdzie dobytek ofiar sortowano w wiązki po 25 sztuk odzieży. W barakach odzieżowych ściśle pilnowano, aby na ubraniach ofiar nie naszywano żadnych znaków (gwiazd żydowskich, metek z nazwiskami). To właśnie tam poznał Sartje (Selmę) Wijnberg (15 maja 1922 r. w Groningen - 4 grudnia 2018 r. w East Haven (Connecticut)), która później została jego żoną. Wtajemniczył ją w plany ucieczki. Przez pewien czas Chaim Engel był kierownikiem bloku w baraku dla kobiet w obozie I. Czasami pracował w oddziale stacji, gdzie więźniowie byli zmuszani do zdejmowania ubrań przed wejściem do komory gazowej, a także był przydzielony do baraku fryzjerskiego, gdzie obcinano włosy kobietom przed ich zagazowaniem. 14 października 1943 r. w powstaniu w Sobiborze zabił esesmanów Rudolfa Beckmanna i Thomasa Steffla wraz z kapo Pożyczkami i udało mu się uciec.

Chaim Engel i Sartje (Selma) Wijnberg, którzy pracowali w barakach sortowniczych i w komandzie leśnym, byli jednymi z 47 ocalałych z obozu zagłady w Sobiborze pod koniec wojny. Selma i Ursula Engel były jedynymi Holenderkami, które przeżyły transport Żydów z Westerbork do Sobiboru i powstanie.

23 czerwca 1944 r. Chaim Engel i Selma Wijnberg zostali wyzwoleni przez Armię Czerwoną w pobliżu Chełma. Przez Odessę i Marsylię udali się do Holandii, gdzie pobrali się i zamieszkali w Zwolle. Ze Zwolle wyemigrowali do Izraela, a później do USA.

Podczas procesu w Sobiborze Engel zeznał, że komendant obozu Karl Frenzel zastrzelił dentystę Beslera.

Na podstawie relacji Chaima Engela w 1987 r. powstał film telewizyjny Ucieczka z Sobiboru w reżyserii Jacka Golda z Rutgerem Hauerem, Alanem Arkinem i Joanną Pacułą.

Literatura

Jules Schelvis: Obóz zagłady Sobibór. Unrast, Hamburg, Münster 2003, ISBN 3-89771-814-6.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności