Wikibiopedia

 

Milton Buki

Milton Buki (* 1 listopada 1909 w Drobinie, Polska; † 1988 w Jerozolimie) był Żydem ocalałym z Sonderkommando w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Był świadkiem masowej eksterminacji w krematoriach i komorach gazowych obozu.

Życie

Milton Buki został deportowany wraz z całą rodziną z getta w Mławie w województwie warszawskim do Auschwitz-Birkenau 6 grudnia 1942 roku. Otrzymał numer więźniarski 80312.

Wkrótce po przybyciu 200 mężczyzn z transportu zostało przydzielonych do Sonderkommando w Birkenau. W tym czasie zadaniem komanda było usunięcie zagazowanych ludzi z dwóch obiektów gazowania, bunkrów 1 i 2, czyli dwóch przerobionych budynków gospodarczych, w których zainstalowano komory gazowe. Sonderkommando musiało również spalić ciała w dołach. Buki został przydzielony do grupy, która transportowała zwłoki do dołów krematoryjnych. Powszechnie używano określenia "holownik".

Od lata 1943 r. Buki pracował w krematoriach II i III w Birkenau. Był zaangażowany w planowanie powstania Sonderkommando, które rozpoczęło się 7 października 1944 roku.

Kiedy obóz został ewakuowany w styczniu 1945 r., Buki został zmuszony do marszu śmierci do Loslau, 60 kilometrów na zachód od Auschwitz. Udało mu się uciec z transportu do obozu koncentracyjnego Mauthausen niedaleko Linzu w pobliżu miasta Přerov/Prerau (na wschód od Brna/Brünn) i ukrywał się do końca wojny w maju 1945 roku.

Po zakończeniu wojny

Milton Buki zeznawał 14 stycznia 1965 r. podczas 127. dnia procesu we Frankfurcie nad Menem. W tym czasie mieszkał jako biznesmen w Los Angeles.

Zobacz także

Filip Müller

Literatura

Ernst Klee: Auschwitz. Sprawcy, wspólnicy, ofiary i co się z nimi stało, Frankfurt nad Menem 2013.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności