Wikibiopedia

 

Jacques Adnet

Jacques Adnet (* 20 kwietnia 1900 w Châtillon-Coligny; † 29 października 1984 w Paryżu) był francuskim architektem wnętrz i projektantem oświetlenia i mebli w stylu Art Deco.

Życie i twórczość

Jacques Adnet uczęszczał do School of Design w Auxerre wraz ze swoim bratem bliźniakiem Jeanem, gdzie po raz pierwszy zetknął się z awangardowym designem. W 1916 roku rozpoczął studia w École nationale supérieure des arts décoratifs w Paryżu. W międzyczasie pracował najpierw dla projektanta wnętrz Henri Rapina, następnie dla Tony'ego Selmersheima, a po 1920 roku także dla Maurice'a Dufrène'a. Po ukończeniu studiów, Jacques i Jean założyli własną firmę, J.J. Adnet, w 1920 roku. Ich prace, które wystawiali na Société du Salon d'Automne w 1925 roku i na Exposition internationale des Arts Décoratifs et industriels modernes, przyciągnęły wiele uwagi. Inne prace były wystawiane w sklepach Saddier et fils i La Maîtresse.

W latach dwudziestych bracia rozwiązali swoją firmę i rozpoczęli różne ścieżki kariery. Sieć domów towarowych Galeries Lafayette, dla której bracia już wcześniej krótko pracowali, zatrudniła brata Jacques'a, Jeana Adneta, na stanowisku dyrektora wystaw. Jacques Adnet objął stanowisko głównego projektanta w Compagnie des Arts Français (CAF) przy Rue du Faubourg Saint-Honoré, założonej w 1919 roku przez André Mare i Louisa Süe, gdzie pracował na tym stanowisku przez ponad 30 lat. Tutaj, wraz z innymi francuskimi projektantami, takimi jak Francis Jourdain, Charlotte Perriand, Alexandre Noll, Serge Mouille i Georges Jouve, Adnet eksperymentował z projektami mebli o pozbawionych ornamentów, nowoczesnych liniach przy użyciu luksusowych materiałów, takich jak szlachetne drewno, chromowane metale, lustrzane powierzchnie, skóra, pergamin lub przydymione szkło. Projektant wnętrz podążał za ideami funkcjonalizmu; ta prostota znajduje odzwierciedlenie zarówno w jego meblach, jak i obiektach oświetleniowych, które często zawierają gołe żarówki w dyskretnych metalowych gniazdach.

Pod koniec lat 40. Adnet stał się uznaną na całym świecie postacią w świecie designu. W latach 1948-1949 był prezesem Salon des artistes décorateurs; regularnie wystawiał swoje prace tutaj i na Salon des arts ménagers. Do lat 50. współpracował z firmą modową Hermès, dla której stworzył jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł, lustro Circulaire, oraz meble pokryte skórą w 1950 roku.

Adnetowi zlecono zaprojektowanie i udekorowanie domu przedsiębiorcy Franka Jaya Goulda, mieszkania aktorki Alice Cocéa, gabinetu prezydenta Francji Vincenta Auriola w zamku Rambouillet (1947) i jego mieszkania w Pałacu Elizejskim, luksusowych liniowców oceanicznych, takich jak Ferdinand de Lesseps (1952) i budynku UNESCO (1958). W 1959 roku Adnet zakończył pracę w Compagnie des Arts francais i przejął zarządzanie Ecole Nationale Superieure des Arts Decoratifs do 1971 roku.

Jacques Adnet był ojcem pianistki i malarki Françoise Adnet.

Literatura

Alain-René Hardy, Gaëlle Millet: Jacques Adnet. Amateur, 2009, ISBN 2-85917-482-6.

Mike Darton: Art Deco. An Illustrated Guide to the Decorative Style 1920-1940, Wellfleet Press, 1989, ISBN 1-55521-571-8, s. 64.

Alastair Duncan: Encyclopedia of Art Deco. William Collins, Sydney 1988, ISBN 0-7322-0013-X, s. 10.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności