Wikibiopedia

 

Julián de Ajuriaguerra

Julián de Ajuriaguerra Otxandiano (* 7 stycznia 1911 w Bilbao; † 24 marca 1993 w Villefranque) był baskijskim psychiatrą, neurologiem i psychoanalitykiem.

Życie i praca

Ajuriaguerra pochodził z rodziny z niższej klasy średniej z Bilbao. Jego ojcem był Juan de Ajuriaguerra Goikolea (* ok. 1860), a matką wdowa Teodosia Otxandiano Axpe (* ok. 1871). Rodzina ze strony matki zajmowała się handlem sprzętem komputerowym. Opuścił rodzinne miasto w wieku szesnastu lat, aby kontynuować studia medyczne w Paryżu. W 1927 r. rozpoczął studia medyczne na Wydziale Nauk Ścisłych. Zaledwie rok później przeniósł się na Wydział Medycyny w Paryżu. Jako student zagraniczny pracował na psychiatrii w szpitalu Sainte-Anne (Centre hospitalier Sainte-Anne). Ze względu na swój status zagranicznego studenta, podobnie jak inni studenci, nie otrzymywał wynagrodzenia do 1950 roku, więc był zmuszony pracować w nocy, aby zarobić na życie, dopóki ta praktyka nie została zakazana.

W szczególności uczestniczył w seminariach na temat Gaëtana Gatiana de Clérambault i Pierre'a Janeta. Interesował się również sztuką i był zaangażowany w powstający nurt kulturowy surrealizmu. Ukończył studia medyczne we Francji i planował zrobić to samo w Hiszpanii, ale hiszpańska wojna domowa uniemożliwiła mu przystąpienie do egzaminów końcowych. Jego rozprawa doktorska "La Douleur dans les affections du système nerveux" została ukończona w 1936 roku i była nadzorowana przez Jeana Lhermitte'a jako jego promotora doktorskiego, dla którego następnie został asystentem w laboratorium anatomii układu nerwowego w latach 1938-1946. Podczas II wojny światowej był członkiem francuskiego ruchu oporu (Résistance intérieure française).

Po zakończeniu wojny zdał egzamin agregacyjny (agrégation de l'université), który dał mu licencję na nauczanie na uniwersytecie w zakresie neurologii i psychiatrii.

Kiedy Ajuriaguerra poznał psychoanalityka René Diatkine'a, który studiował psychoanalizę, obaj otworzyli centrum doradztwa w zakresie umiejętności psychomotorycznych i problemów z mową. Założyli także czasopismo naukowe La Psychiatrie de l'enfant. Sam ukończył analizę szkoleniową u Sachy Nachta.

W 1950 r. Ajuriaguerra otrzymał obywatelstwo francuskie, co pozwoliło mu nadrobić zaległości maturalne i uzyskać oficjalne uznanie tytułu lekarza.

W 1959 r. zastąpił Ferdinanda Morela na stanowisku głównego lekarza w szpitalu psychiatrycznym Hôpital Bel-air Genève. Stanowisko to piastował do 1975 roku. W tym czasie udało mu się rozwinąć psychiatrię w Genewie. W szczególności połączył psychoanalityków i neurologów w ścisłym dialogu. Udoskonalił również swoją technikę relaksacyjną, "metodę Ajuriaguerra".

Po opuszczeniu Genewy został profesorem w Collège de France w Paryżu. Kontynuował intensywne badania i działalność dydaktyczną zarówno we Francji, jak i w Hiszpanii. W 1986 r. zakończył działalność zawodową z powodu choroby.

Był żonaty z France Victoire Alberti (1915-2000); para miała dwoje dzieci, Mikela Jeana i Isabelle Marguerite de Ajuriaguerra.

Nagrody

Ajuriaguerra był profesorem neuropsychologii rozwoju w Collège de France w latach 1975-1981. W 1938 roku otrzymał nagrodę Prix Déjerine za osiągnięcia w dziedzinie polynévrites expérimentales. W 1974 r. otrzymał nagrodę Prix des Sciences miasta Genewy. W 1978 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Kraju Basków, a w 1982 r. Uniwersytetu w Barcelonie.

Literatura

José Miguel Aguirre Oar: Vida y obra de Julián de Ajuriaguerra. Arán, Madrid 1992, ISBN 84-87748-25-2 (hiszpański).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności