Wikibiopedia

 

Amir Abdou

Amiredine "Amir" Abdou (ur. 8 lipca 1972 r. w Marsylii) jest francusko-komorskim trenerem piłkarskim.

Kariera trenerska

Po zakończeniu kariery piłkarskiej jako napastnik, Abdou rozpoczął karierę trenerską w 2010 roku w drużynie rezerw SU Agen. W ciągu dwóch lat doprowadził Entente Golfech-Saint-Paul-d'Espis do szóstej ligi, Division d'Honneur.

11 stycznia 2014 roku Abdou podpisał trzyletni kontrakt jako trener narodowy Komorów. Pierwotnie miał pełnić rolę asystenta trenera Francuza Henri Stambouliego. Kiedy ten ostatni odmówił, związek mianował Abdou głównym trenerem. Zaczął on tworzyć zespół złożony z młodych zawodników, którzy grali głównie w niższych ligach i mniejszych klubach w Europie. W tym samym czasie poprawiono infrastrukturę stadionów na Komorach i utworzono centrum szkoleniowe, a od czasu objęcia stanowiska Abdou poprowadził drużynę narodową ze 193. miejsca w światowym rankingu FIFA na 132. miejsce. W rezultacie jego kontrakt został przedłużony w marcu 2017 roku. Najlepsza pozycja Komorów w dotychczasowym rankingu (2022) to 127. miejsce w październiku 2017 roku.

W listopadzie 2020 r., na krótko przed tym, jak Komory po raz pierwszy zakwalifikowały się do Pucharu Afryki, Abdou podpisał dwuletni kontrakt z mauretańskim klubem FC Nouadhibou, pełniąc jednocześnie funkcję trenera reprezentacji Komorów. Z tym klubem wygrał mistrzostwa Mauretanii w 2021, 2022 i 2023 roku, a na Pucharze Afryki 2022 Komory zaskakująco zajęły trzecie miejsce w rundzie wstępnej grupy C i awansowały do rundy 16 jako jedna z czterech najlepszych drużyn z trzeciego miejsca. Tam drużyna przegrała 2: 1 z gospodarzami Kamerunem. Abdou nie był w stanie trenować swojej drużyny w tym meczu, ponieważ on i dwunastu jego zawodników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Po odejściu ze stanowiska trenera narodowego Komorów pod koniec lutego 2022 r. Abdou został przedstawiony jako nowy trener narodowy Mauretanii w dniu 3 marca 2022 r.

Osobiste

W wywiadzie Abdou wymienił Diego Simeone i Carlo Ancelottiego jako swoje wzorce do naśladowania.

W dniu 6 lipca 2021 r. został podniesiony do rangi Kawalera Orderu Zielonego Półksiężyca Komorów.

Osiągnięcia

Mistrzostwa Mauretanii: 2021, 2022, 2023

Kwalifikacje do Pucharu Afryki 2022 z Komorami

Kwalifikacje do Pucharu Afryki 2024 z Mauretanią

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności