Wikibiopedia

 

Adalbero z Laon

Adalbero z Laon, zwany Ascelinem (* ok. 947; † 27 stycznia 1030 w opactwie Saint-Vincent w Laon) był biskupem Laon w latach 977-1030.

Życie

Pochodził z lotaryńskiej rodziny Wigeriche i był synem hrabiego Reginara z Bastogne, brata hrabiego Verdun Gottfrieda Więźnia i Adalberosa, arcybiskupa Reims.

Po rozpoczęciu edukacji w Gorze, był uczniem Gerberta z Aurillac, późniejszego papieża Sylwestra II, w Reims w latach 969-974. Ponieważ był lojalnym zwolennikiem karolińskiego króla Lothara, ten ostatni uczynił go swoim kanclerzem w 974 r., a 16 stycznia 977 r., po śmierci biskupa Roricona 20 grudnia 976 r., został biskupem Laon.

Wkrótce po tym, jak objął urząd biskupa, pojawiła się plotka, że żona Lothara, Emma, dopuściła się cudzołóstwa z Adalbero z Laon. Jego wuj Adalbero z Reims zwołał synod, na którym ustalono niewinność Adalbera i Emmy. Brat Lothara, Charles, który rozpuścił plotkę, musiał udać się na wygnanie. Został księciem Dolnej Lotaryngii przez Ottona II w 977 r. i w ten sposób przeszedł na stronę Ottonów, którzy byli wrogami jego brata Lothara.

Po śmierci Lothara (986) i jego syna Ludwika V (987), Hugh Capet z dynastii Robertynów został wybrany na króla. Założył on nową dynastię Kapetyngów. Roszczenia do tronu Karola z Dolnej Lotaryngii, ostatniego żyjącego karolińskiego następcy tronu, zostały zignorowane. W następnym roku Karol chwycił za broń, aby potwierdzić swoje roszczenia do korony. Podobnie jak jego wuj Adalbero z Reims, który koronował Hugh Capeta, Adalbero z Laon stanął po stronie nowej dynastii. Kiedy Karolowi udało się zdobyć Laon w zamachu stanu, był w stanie schwytać swojego wroga, królową Emmę i Adalbera z Laon. Adalbero z Laon uciekł z więzienia, ale następnie pogodził się z Karolem i odzyskał biskupstwo. Zdobył zaufanie Karola i przysiągł mu wierność, ale pod koniec marca 991 r. zdradził Karola i otworzył bramy miasta Laon dla wojsk Hugona w nocy. Karol został zaskoczony podczas snu i aresztowany wraz z żoną i dziećmi. Pozostał w areszcie do końca życia. Adalbero stał się dla potomnych archetypem pozbawionego skrupułów zdrajcy. Nadano mu przydomek Vetulus traditor (stary zdrajca).

W 993 r. Adalbero sprzymierzył się z hrabią Odo I z Blois w celu przekazania Hugh Capeta i jego syna Roberta królowi Ottonowi III. Został zdetronizowany na synodzie w Pawii w 998 roku.

Dokładna data jego śmierci nie jest znana. Wspomina się o 19 lipca 1030 r., ale także (w nekrologu Saint Vincent w Laon) 27 stycznia, być może w 1031 r. Został pochowany w kościele opactwa Saint Vincent w Laon.

Twórczość literacka

Około 1025 r., w swoim poemacie Carmen ad Rotbertum regem, Albero wsparł doktrynę trzech funkcjonalnych grup społecznych oratores, duchowych modlitw, bellatores, wojowników i labouratores, rolników i rzemieślników, tak jak rozwijała się ona od X wieku, ustanawiając pierwszeństwo modlitwy przed pracą i czyniąc drobną gradację praw rolników nieaktualną. Jest więc jednym z teoretyków trójpodziału funkcjonalnego. Napisał także teologiczny poemat dydaktyczny (De summa fidei) oraz Rythmus satiricus, diatrybę skierowaną przeciwko Landry'emu (Landri), hrabiemu Nevers i pierwszemu księciu Burgundii (996).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności