Wikibiopedia

 

Henriette Kretz

Henriette Kretz (ur. 26 października 1934 r. w Stanisławowie, Polska, obecnie Ukraina) jest ocalałą z Holokaustu, która opowiada o swoich losach jako współczesny świadek w wykładach i książkach.

Życie

Henriette Kretz urodziła się w 1934 r. jako córka żydowskiej prawniczki Elzy Kretz z domu Schöps i żydowskiego lekarza Maurycego Kretza w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk na Ukrainie) i dorastała jako jedynaczka w okolicach Opatowa. Prześladowania jej rodziny rozpoczęły się natychmiast po niemieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r. Rodzina uciekła do Lwowa, a następnie do Sambora we wschodniej Polsce, która w 1939 r. została zaanektowana przez Związek Radziecki. Po niemieckiej inwazji na Związek Radziecki w 1941 r. rodzina została wysłana do przymusowego getta przez niemieckiego kapitana okręgowego Mogensa von Harbou. Henriette Kretz przeżyła niemieckie prześladowania Żydów w różnych kryjówkach. Kiedy rodzina została zabrana po zdradzie, jej ojciec walczył i kazał córce uciekać. Podczas ucieczki usłyszała dwa strzały, a krzyki i wrzaski jej rodziców ucichły. Udało jej się dotrzeć do katolickiego sierocińca, który znała dzięki pracy ojca i gdzie, podobnie jak kilka innych sierot z prześladowanych rodzin, znalazła schronienie aż do końca wojny, w szczególności dzięki zakonnicy Zelinie.

Po zakończeniu II wojny światowej przybyła do Belgii jako przesiedleniec. Studiowała historię sztuki i została nauczycielką francuskiego w Izraelu, gdzie mieszkała w latach 1956-1969. Następnie wróciła do Antwerpii, gdzie później wyszła za mąż. Henriette Kretz ma dwoje dzieci.

Henriette Kretz jest członkiem polskiego stowarzyszenia Dzieci Holokaustu i działa jako współczesny świadek Maximilian-Kolbe-Werk W grudniu 2020 r. Henriette Kretz, wraz z ocalałą z Holokaustu Anitą Lasker-Wallfisch, została uhonorowana Krzyżem Zasługi 1. klasy przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera za jej zaangażowanie jako współczesnego świadka. Z powodu pandemii COVID-19 odznaczenie nie mogło zostać wręczone osobiście, dlatego Steinmeier wysłał do obu kobiet odręczne listy.

Prace

Henriette Kretz: Czy będziesz moją matką? Dzieciństwo w cieniu Zagłady, Hille-Verlag, Drezno 2013, ISBN 978-3-939025-38-2

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności