Wikibiopedia

 

Zypora Frank

Zypora Frank (* 23 maja 1935 w Auschwitz) jest właścicielką części majątku obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Jej dziadek Josef Meltzner († 15 maja 1944 r. w obozie koncentracyjnym Blechhammer) był właścicielem fabryki wyrobów smołowych na terenie Birkenau. Kiedy we wrześniu 1939 r. rozpoczęła się niemiecka inwazja na Polskę, jej matka Rifka Jacoby uciekła z dziećmi przez rosyjską granicę, a jej mąż Schmuel Jacoby wkrótce potem podążył za nią. Początkowo byli przetrzymywani w obozie pracy na Syberii przez 18 miesięcy. Następnie udało im się przenieść do Tadżykistanu, gdzie spędzili kolejne kilka lat w Leninabadzie.

Kiedy 23 maja 1947 r. próbowali wrócić do Polski, zostali zaatakowani przez tłum jako Żydzi. Przeżyli eksplozję granatu ręcznego bez szwanku. Rodzina uciekła do Francji i wsiadła na statek w Marsylii, który zabrał ich do Izraela. Przybyli do Izraela 2 lipca 1947 roku.

W Izraelu uczyła się zawodu nauczycielki. Wyszła za mąż za biznesmena Yitzhaka Franka. W 1987 r. po raz pierwszy odwiedziła swój rodzinny dom w Polsce. Jej matka zmarła w grudniu 1991 r., a ojciec w lutym 1992 r. Po śmierci męża w 1995 r. miała czas na przejrzenie dokumentów rodziców. Natknęła się na dokumenty spadkowe pozostawione przez matkę.

Jej matka ewidentnie płaciła podatki od nieruchomości za teren fabryki, gdzie jej dziadek był właścicielem fabryki w pobliżu Birkenau. Kiedy pojechała do Krakowa pod koniec 1997 r., była w stanie udowodnić dokładną lokalizację nieruchomości za pomocą dokumentów katastralnych. Zdjęcia lotnicze w muzeum Auschwitz pokazały również, jak Niemcy zburzyli fabrykę jej dziadka i wykorzystali to miejsce do budowy fabryki detonatorów. Dziś w tym miejscu znajduje się warsztat samochodowy.

Mimo, że miała zabezpieczony spadek w postaci tej nieruchomości, nie domagała się jej wydzierżawienia i nie chciała żadnych świadczeń odszkodowawczych od państwa.

Referencje

Auschwitz należy do mnie, w: Süddeutsche Zeitung z 14 sierpnia 1998 r.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności