Wikibiopedia

 

Anita Lobel

Anita Lobel, z domu Kempler (ur. 2 czerwca 1934 r. w Krakowie, Polska) jest amerykańską autorką książek dla dzieci, ilustratorką, ocalałą z Holokaustu i projektantką tekstyliów polskiego pochodzenia. Była żoną światowej sławy autora książek dla dzieci Arnolda Lobela.

Życie

Anita Lobel, z domu Kempler, urodziła się w żydowskiej rodzinie patrycjuszowskiej z wyższej klasy średniej i miała młodszego brata. Rodzina była bardzo zamożna i miała kilku służących, w tym nianię. Po inwazji nazistów na Polskę w 1939 r. rodzice ukryli się i zostawili dwoje dzieci pod opieką katolickiej niani. Ta wzięła Anitę i jej brata pod swoją opiekę i uciekała z dwójką dzieci przez Polskę przez prawie dwa lata, aż około 1943 roku oddała je pod opiekę klasztoru benedyktynów. Tam oboje zostali odkryci przez gestapo i deportowani do Auschwitz. Przeżyli dzięki interwencji Szwedzkiego Czerwonego Krzyża i po zakończeniu wojny przybyli do Sztokholmu, gdzie odnaleźli również swoich rodziców. Ponieważ mieli krewnych w USA, rodzice postanowili wyemigrować do Stanów Zjednoczonych i przenieśli się do Nowego Jorku w 1952 roku. Mimo że Anita uczęszczała do szkoły nieregularnie do 13 roku życia, była bardzo utalentowana, ukończyła szkołę średnią i zapisała się do Pratt Institute of Art w Nowym Jorku, gdzie początkowo uczęszczała na kursy projektowania i dramatu. Podczas występu w teatrze studenckim, gdzie pracowała jako aktorka, poznała swojego przyszłego męża Arnolda Starka Lobela, który również tam studiował i reżyserował sztukę. Pobrali się w 1955 roku.

Pracowała jako projektantka mody od 1957 do 1964 roku. Dopiero w 1965 roku opublikowała swoją pierwszą książkę z własnymi tekstami i ilustracjami, Sven's Bridge. Do tej pory powstało wiele innych książek tej uhonorowanej autorki. Para Lobel musi być postrzegana jako zespół: Oboje pracowali od 9 rano do około 2 po południu każdego dnia, z krótkimi przerwami dla dzieci. Para napisała i opublikowała wspólnie cztery książki. Ich dzieciństwo w Polsce, doświadczenia wojenne i obozy koncentracyjne, ale także wpływ szwedzkich, rosyjskich i francuskich bajek były ich największymi źródłami inspiracji dla ich pracy. Wiele z jej książek zostało przetłumaczonych na inne języki.

Jako ilustratorka zaprojektowała książki Charlotte Zolotow, książkę dla dzieci opartą na wolnym tłumaczeniu opowiadania Theodora Storma (Mały John) oraz tomik poezji słynnego liryka Carla Sandburga.

Artystka mieszka obecnie w Nowym Jorku i poświęca się swoim licznym zainteresowaniom, w tym teatrowi, językom obcym i muzyce.

Dzieła (wybór)

Most Svena, Nowy Jork: Harper & Row, 1965

Potatoes, Potatoes, Harper & Row, 1967 (Potatoes, Potatoes, Aarau; Frankfurt a. M.: Sauerländer, 1969; Kartoffeln hier, Kartoffeln da, Sauerländer, 1981)

The Little Wooden Farmer, tekst Alice Dalgliesh, Nowy Jork: Macmillan US, 1968 (ang. The Little Wooden Farmer, Stuttgart: Urachhaus, 1987)

Under a Mushroom, 1970 (ang. Under a Mushroom, Sauerländer, 1973)

A Birthday for the Princess, Harper & Row, 1973 (Sauerländer, 1975)

King Rooster, Queen Hen, New York: Greenwillow Books, 1975 (King Rooster and Queen Hen, Frankfurt a. M.: Insel-Verlag, 1977)

How the Rooster Saved the Day (Jak kogut uratował dzień), tekst Arnold Lobel, Greenwillow, 1977

A Treeful of Pigs, Tekst: Arnold Lobel, Greenwillow, 1979 (angielski: A Treeful of Pigs, Ravensburg: Lesen-und-Freizeit-Verlag, 1982)

On Market Street, tekst: Arnold Lobel, Greenwillow, 1981 (ang. Strange Purchases, tekst Franz Martin, Wiedeń; Monachium: Betz, 1982)

A Rose in My Garden, tekst: Arnold Lobel, Greenwillow, 1984 r.

The Dwarf Giant, Nowy Jork: Holiday House, 1991

No Pretty Pictures: A Child of War, New York: Greenwillow, 1998 (The Hiding Place in the Attic, A Childhood in Poland, Zurich: Atrium-Verlag, 2000) - Wspomnienia z dzieciństwa w Polsce.

Nagrody (wybór)

Nagroda Caldecotta (nie nagroda główna), 1982, za On Market Street (Nowy Jork: Greenwillow Books, 1981), tekst Arnold Lobel

Źródła

http://www.anita-lobel.com/

Anita Lobel

Anita Kempler-Lobel

Anita Lobel

Anita Lobel

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności