Wikibiopedia

 

Hélène Kro

Hélène Kro (* 20 września 1913 r. w Tarnowie, Polska; † 24 grudnia 1942 r. w Paryżu, Francja) była francuskim nom de guerre (kryptonimem) Hani Mansfeld, polskiej komunistki, Żydówki i bojowniczki ruchu oporu Francs-tireurs et partisans - main d'œuvre immigrée (FTP-MOI). Podczas II wojny światowej była członkinią jednej ze zbrojnych grup partyzanckich w ramach grupy Manouchian, która składała się wyłącznie z kobiet, głównie Żydówek i imigrantek, i była częścią francuskiego ruchu oporu. Stawiała opór niemieckim siłom okupacyjnym we Francji i zginęła trzy lata przed końcem wojny, skacząc z okna swojego mieszkania, co uratowało jej towarzyszy przed schwytaniem przez policję.

Życie

Hélène Kro przybyła do Francji w 1921 roku w wieku ośmiu lat. Później została krawcową i wyszła za mąż w sierpniu 1937 r., a rok później urodziła syna. We wrześniu 1942 r. dołączyła do grupy oporu FTP-MOI i zaczęła działać jako oficer łącznikowy. W tej roli musiała przekazywać wiadomości, transportować broń do ataków i zabierać ją z powrotem. W rezultacie Kro zdobyła dogłębną wiedzę na temat nazwisk działaczy i planowanych akcji, przez co była narażona na wysokie ryzyko w przypadku zdemaskowania z potencjalną korzyścią dla gestapo.

Miała 29 lat, gdy została napadnięta w Wigilię Bożego Narodzenia 1942 roku, gdy wychodziła z paryskiego metra. Znaleziono przy niej broń i dynamit. Policja eskortowała ją do jej mieszkania, gdzie umówiła się z dwiema innymi bojowniczkami ruchu oporu, Hélène Igla i Regą Levine, z którymi planowała spotkać się wkrótce potem. Chociaż uniknęła możliwych tortur, skacząc z okna swojego mieszkania na piątym piętrze, ostrzegając w ten sposób swoich towarzyszy i chroniąc ich przed policją, przypłaciła upadek życiem. Jej mąż był w tym czasie niemieckim jeńcem wojennym, a czteroletni syn ukrywał się z przyjaciółmi na wsi.

Wyróżnienia

W lutym 2002 roku Hélène Kro została pośmiertnie odznaczona Médaille de la Résistance wraz z jedenastoma innymi bojownikami ruchu oporu.

Zobacz także

Kobiety w ruchu oporu

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności