Wikibiopedia

 

Alexandre Pawlisiak

Willibald Alexander "Alexandre" Pawlisiak (* 26 maja 1913 w Recklinghausen; † 15 lipca 1990 w Neuilly-sur-Seine) był francuskim kolarzem wyścigowym.

Kariera sportowa

Pawlisiak był kolarzem szosowym i synem polskich rodziców, którzy wyemigrowali do Niemiec. Po przeprowadzce do Francji jego imię zostało oficjalnie zmienione na Alexandre. Pod tym imieniem startował w wyścigach kolarskich. Do października 1937 r. był obywatelem polskim, po czym otrzymał obywatelstwo francuskie. W wieku 13 lat rozpoczął pracę w kopalni. W wieku 14 lat został członkiem francuskiego robotniczego stowarzyszenia sportowego FSGT, które organizowało własne wyścigi kolarskie dla swoich członków. W 1936 roku Pawlisiak wziął udział w swoich pierwszych wyścigach jako amator poza FSGT. W 1942 roku został zawodowym kolarzem w drużynie kolarskiej Heylett-Hutchinson i pozostał aktywny do 1953 roku. Wygrał jednodniowe wyścigi Paryż-Alençon 1942, Paryż-Nantes 1946, Paryż-Bourganeuf 1947 oraz kilka innych wyścigów torowych i kryterium we Francji.

Zajął drugie miejsce w wyścigach Paryż-Nantes i Paryż-Clermont-Ferrand w 1947 r. oraz w Grand Prix d'Espéraza w 1950 r. za Henri Chardonnetem. W 1947 r. wziął udział w Tour de France w drużynie regionalnej i zajął 48. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W 1953 r. wziął udział w Międzynarodowym Wyścigu Pokoju dla drużyny Polaków mieszkających we Francji. Wygrał etap i zajął 5. miejsce w klasyfikacji końcowej, w której zwyciężył Christian Pedersen. W wyścigu etapowym wystartował z licencją niezależną. W 1954 r. wystartował ponownie i zajął 46. miejsce, a Edward Klabiński był jednym z jego kolegów z drużyny.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności